Teknoloji

2020 Twitter saldırısından sorumlu hacker suçunu kabul etti

ensonhaber.com

Son zamanlarda sık sık güvenlik ihlalleri yaşayan Twitter, 2020’nin en büyük saldırılarından birine maruz kaldı ve birçok ünlü hesap ele geçirilerek Bitcoin dolandırıcılığına bulaştı.

ABD Adalet Bakanlığı, geçen ay İspanya’dan New York’a iade edilen bir İngiliz vatandaşının, sosyal medya sitesi Twitter’ın 2020’de hacklenmesi de dahil olmak üzere siber taciz ve bilgisayar korsanlığı planlarındaki hatasını kabul ettiğini söyledi.

23 yaşındaki Joseph James O’Connor; Bilgisayar izinsiz girişleri için komplo, elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama dahil tüm suçlamalardan suçunu kabul etti.

77 yıl hapis cezası alabilir

Savcılar, 26 Nisan’da ABD’ye iade edilen ve 77 yıl hapis cezasına çarptırılan O’Connor’ın mağdurlara tazminat ödeyeceğini söyledi.

O’Connor’a polis eşlik ediyor

Başsavcı Yardımcısı Kenneth Polite yaptığı açıklamada şunları söyledi:

O’Connor’ın kusur faaliyetleri aleni ve uğursuzdu ve eylemleri birçok kişinin hayatını etkiledi. Kurbanlarını taciz etti, tehdit etti ve şantaj yaparak değerli duygusal hasarlara neden oldu.

2020’de ne oldu

Temmuz 2020 Twitter hack’i, o zamanki Demokrat başkan adayı Joe Biden ve şu anda Twitter’ın sahibi olan Tesla CEO’su Elon Musk’ın hesapları da dahil olmak üzere birkaç doğrulanmış hesabı ele geçirdi.

Eski Lider Barack Obama, reality TV yıldızı Kim Kardashian, Bill Gates, Warren Buffett, Benjamin Netanyahu, Jeff Bezos, Michael Bloomberg ve Kanye West’in hesapları da saldırıdan zarar gördü.

Daha sonra siber saldırgan, ele geçirdiği hesapları Bitcoin dolandırıcılığı için kullandı.

carsamba-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu