Haber

AB Komisyonu’ndan yeni BioNTech aşısına yeşil ışık

Avrupa Birliği (AB) Komitesi, Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ve ABD’li (ABD) ilaç şirketi Pfizer tarafından geliştirilen Omicron’un XXB.1.5 alt varyantına karşı aşıya yeşil ışık yaktı.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada aşı, ‘hastalıkla mücadelede önemli bir kilometre taşı’ olarak nitelendirildi. Aşının 18 Eylül’den itibaren kullanılması bekleniyor. BioNTech ve Pfizer’in aşısı yetişkinlerde, çocuklarda ve altı ay ve daha büyük bebeklerde kullanılabiliyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) daha önceki tavsiyeleri doğrultusunda yetişkinlerin ve beş yaş üstü çocukların, hastalık geçirip geçirmediğine bakılmaksızın tek doz aşı yapılması bekleniyor. daha önce aşı olmuştu.

AB Komisyonu’na göre onay, üye ülkelerin sonbahar ve kış aylarında aşı kampanyalarına hazırlanabilmeleri için hızlandırılmış bir prosedür kapsamında verildi.

Aşının ruhsat alınabilmesi için Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) ve ardından AB Komisyonu’nun aşıyı onaylaması gerekiyordu. Almanya’daki Daimi Aşı Komitesi (Stiko), özellikle belirli grupların bu aşıyı sonbaharda yaptırmalarını tavsiye ediyor. Bu kişiler 60 yaşın üzerinde olup kronik hastalıkları bulunmaktadır. Normal şartlarda, koronavirüse karşı son aşı veya hastalığın üzerinden en az 12 ay geçmişse yeniden aşılama önerilir. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu