Haber

AB, Orta Doğu ülkeleriyle Gazze konusunda diplomatik temaslarını sürdürüyor

Avrupa Birliği (AB), İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’ye ilişkin Ortadoğu ülkeleriyle diplomatik temaslarını sürdürüyor.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Orta Doğu gezisi kapsamında bugün Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile yaptığı görüşmenin ardından AB’nin Gazze’ye yönelik insani yardımlarını El Arish Havalimanı’nda Mısır Kızılayı’na teslim etti.

Von der Leyen, basına yaptığı açıklamada, yardımların Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye geçişinde Mısırlı yetkililere işbirliklerinden dolayı teşekkür ederek, Sisi ile verimli bir görüşme yaptığını söyledi.

Von der Leyen, Mısır’ın bölgedeki gerilimin önlenmesinde değerli bir ortak olduğunu vurgulayarak, AB’nin iki devletli çözümü desteklemeye hazır olduğunun altını çizdi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail ve Filistin’in ardından ziyaret ettiği Bahreyn’de Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ile bir araya geldi.

Toplantının ardından yaptığı açıklamada Borrell, Gazze’deki durumu bir “uyandırma çağrısı” olarak nitelendirerek, AB’nin hem İsrail’in hem de Filistinlilerin güvenliğini önemsediğini, bu nedenle sürdürülebilir bir barış için çaba göstereceğini belirtti.

Von der Leyen, turuna Ürdün’e giderek ve başkent Amman’da Kral II. Abdullah ile görüşerek devam edecek.

Borrell, Katar ve Suudi Arabistan’ın ardından Ürdün ziyaretlerini sonlandıracak.

AB yönetimi, Filistin-İsrail sorununun çözümünün ancak iki devletli yapıyla mümkün olacağı konusunda ısrar ediyor. Öte yandan AB’nin olaylar sonrasında İsrail’e koşulsuz destek vermesi ve Gazze’de ateşkes çağrısı yapmaması nedeniyle sert eleştirilere maruz kalıyor.

İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

İsrail ordusunun verilerine göre 7 Ekim’den bu yana 51’i Gazze’de, 6’sı Lübnan sınırında yaşanan çatışmalarda olmak üzere 372 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında 5 bini çocuk, 3 bin 300’ü kadın olmak üzere 12 binden fazla insan öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 212 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlediler. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu