Yaşam

Aborjinlerden Çalınan Mızraklar Geri Verilecek!

1700’lerde deniz yolculukları büyük keşiflere yol açtı. ingiliz denizci James Cook Pasifik Okyanusu’ndaki keşifleriyle de tanınan isimlerden biriydi. Hatta bu kaptan 1770 yılında Avustralya’ya gitmiş ve o bölgede yaşayan yerlilerle temas kurmuştur. O zamanlar asıl amacı Avustralya’nın doğu kıyısının haritasını çıkarmak olan geminin kaptanı yerlilerden biriydi. yaklaşık 40 mızrak çaldıve onu İngiltere’ye götürdü.

Şimdi o mızraklarla ilgili dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Cambridge ÜniversitesiKolejlerinin ortasında yer alan Trinity College, bugüne kadar gizlenmiş 4 mızraktan biridir. Yine Aborjinlere verileceği açıklandı. . Peki neden yıllar sonra Cambridge Üniversitesi böyle bir karar alma gereği duydu?

Aborjinler yıllardır mızrakların iadesini talep ediyor!

* Bir yerli topluluğunun fotoğrafı.

Güneydoğu Asya’dan Avustralya’ya geçiş yapan Aborijinler Avustralya Kıtasının Yerlileri olarak bilinir. Yüzyıllardır kendilerine has kültürlerini yaşatmış olan Aborjinler, günümüzde de varlıklarını devam ettirmektedir. Nüfusları azalsa da farklı topluluklar halinde yaşamaya devam eden Aborjinler, göçebe bir yaşam tarzını benimsemişlerdir. Bu insanlar yiyecek ihtiyaçlarını genellikle avcılıkla karşıladıkları için mızrak yaptılar. Cambridge Üniversitesi’nin iade etmeye karar verdiği mızraklar, o yıllarda Derevaliler topluluğu tarafından da kullanılıyordu. avcılık için yapılmışmalzemelerdi.

La Perouse Yerel Aborjin Kara Kurulu yıllardır bu mızrakların iadesi için çağrıda bulunuyor. kavga ediyordu . Bu içerikte; Son başvuru Aralık 2022’de yapıldı. Cambridge Üniversitesi nihayet talebi kabul etti ve mızrakları hak sahiplerine iade edecek. Gujaga Vakfı Başkanı Ray Ingrey konu hakkında şu açıklamayı yaptı: bu bizim insanımız nasıl olduğunu anlatan rüya zamanı hikayesinin bir parçası. Yani sadece 253 yıldan daha eski değiller, tarihimize bakmamıza izin veriyorlar, manevi bağlantıyaYaklaşıyorlar ve bu onları çok değerli kılıyor.

İşte yerlilere iade edilecek o mızraklar:

La Perouse Yerel Aborijin Arazi Kurulu Lideri Noel Kereste Konuyla ilgili de konuştu. Bu mızrakların geçmişleri, gelenekleri, kültürleri ve ataları ile değerli bir bağı vardır. bir bağlantı içerirBunu söyleyen Timbery, bugün aynı bölgede yaşayan yerlilerin çoğunun ataları1770’lerde çalınan mızrakları yapanların olduğunu belirtmiştir.

İngiltere’deki mızrakların sahiplerine ne zaman ve nasıl iade edileceği ve bunun için nasıl bir prosedür izleneceği şu an için bilinmiyor. Bilinmeyen.

haberdogansehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu