Haber

APİKAM’da “Bir Diplomatik Zaferin Öyküsü” tartışıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olarak bilinen Lozan Antlaşması’nın 100. yıl dönümü, “Yüz Yıl Önce Lozan, Yüz Yıl Sonra: Bir Diplomatik Zaferin Öyküsü” başlıklı panelle sona erdi. APİKAM’da düzenlenen panelde Tarih Vakfı Başkanı Prof. türkiye cumhuriyeti’nin kurulduğu topraktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk milletinin siyasi zaferi” olarak nitelendirdiği Lozan Antlaşması’nın tarihsel süreci, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde düzenlenen panelde ele alındı. APİKAM). İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyasal Tarih ve Tarih Bölümü Vakıf Başkanı Prof. Dr. Mehmet O. Dr. Alkan, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Tarih Bölümü Dr. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Öğretim Üyesi Erkan Serçe’nin konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe akademisyenler ve İzmirliler katıldı.

Alkan: “Bir belge uzlaşmaya dayalıysa uzun ömürlü olur”

prof. Mehmet Alkan, “Lozan Antlaşması, yeni Türkiye’yi kuran antlaşmadan önce, Birinci Dünya Savaşı’nı Türkiye adına sona erdiren antlaşmadır. Bu unutulmamalıdır. Lozan çok kritik aşamalardan geçti. Lozan Antlaşması tüm bu sürecin sonunda bir zaferdir ama diplomatik olarak bir uzlaşma belgesidir. Lozan 100 yıldır neden bozulmadı? Çünkü uzlaşma üzerine kurulmuştur. Sürece baktığınızda Türkiye’nin zaferi olduğuna şüphe yok. Ama bir belge uzlaşmaya dayalıysa uzun ömürlü olur.”

Serçe: “Lozan bir eşitlik belgesidir”

Lozan sürecinin nasıl yaşandığını ve bu anlaşmanın o gün neyi anlattığını anlatan Dr. Öğretim Üyesi Erkan Serçe ise, “Lozan Antlaşması’nın imzalandığı dönemde sağladığı ortamın, günümüze getirdiği olumlulukların ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna hazırladığı zeminin büyük payı olmuştur. Lozan Antlaşması bir eşitlik belgesidir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

habersulakyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu