Ekonomi

BoE Başkanı Andrew Bailey: Faiz oranlarında zirve yaklaşıyor

BoE Lideri Andrew Bailey, Britanya Parlamentosu Hazine Komitesi üyelerinin İngiliz ekonomisinin görünümü ve banka politikalarına ilişkin sorularını yanıtladı. BoE’nin geçen ay 14’üncü kez faiz artırma kararı alarak yüzde 5,25’e çıkardığını belirten Bailey, mevcut faiz oranlarının şu anda “döngünün zirvesine çok daha yakın” olduğunu ifade etti.

Bailey, önceki dönemlerde bankanın para politikası doğrultusunda faiz artırımına yönelik adımlara ihtiyacı olduğunun açıkça görüldüğünü belirterek, “Banka artık bu durumda değil” dedi. Bu kelimeyi kullandı. BoE Başkanı Bailey şunları söyledi: “Döngünün zirvesinde olduğumuzu söyleyemem. Çünkü önümüzde bir toplantı var. “Fakat faiz oranlarına ilişkin mevcut kanıtlara göre bu döngünün sonuna yaklaştığımızı düşünüyorum.” söz konusu.

Önümüzdeki dönemde ülkede enflasyon baskılarının azalmasının beklendiğini belirten Bailey, şöyle konuştu: “Göstergelerin birçoğu artık hareket etmesini beklediğimiz şekilde hareket ediyor, bu da enflasyondaki düşüşün devam edeceğinin sinyalini veriyor. “Daha önce de birkaç kez söylediğim gibi, bu yılın sonuna doğru bunun oldukça açık olacağını düşünüyorum.”

BoE, faiz oranını Aralık 2021’den bu yana 14 kez artırarak yüzde 0,1’den yüzde 5,25’e çıkarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu