Haber

Bugün ne oldu? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberi (8 Aralık)

8 Aralık günün öne çıkanlarını sizler için derledik…

1. Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el Cedaan yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) “birkaç gün içinde” 5 milyar dolar yatıracaklarını söyledi.

2. Ankara’da ‘dedektif’ olduklarını iddia eden baba ve oğlunun, çok sayıda kişiyi gizlice takip ettiği ve zımni bilgileri elde ettikten sonra onlara şantaj yaptığı ortaya çıktı.

3. Muhalefet liderleri, 6 yaşındaki bir çocuğun yıllarca “evlilik” adı altında istismar edilmesine sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

4. Endonezya’nın Bandung kentinde evlilik dışı cinsel ilişki ve cumhurbaşkanına hakaretten hapis cezasına çarptırılan 34 yaşındaki JAD ile temaslı olduğu düşünülen intihar bombacısı Agus Sujatno, sabah saatlerinde Astana Anyar polis karakoluna girdi. motosiklet ve taşıdığı iki bombayı patlattı.

5. AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem’in, kızını 6 yaşında “evlendiren” Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’i Sancaktepe Belediyesi döneminde makamında ağırladığı ortaya çıktı.

6. Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını küçük yaşta evlendirdiği ve olayın kamuoyunda büyük ilgi uyandırdığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan gelinlik fotoğrafı da tüylerimizi diken diken etti… Günler sonra HKG’nin ağabeyleri ilk kez konuştu. Tezleri reddeden kardeşler, gelinliğin içindeki fotoğrafın hikayesini anlattı.

7. Kazablanka – İstanbul seferini yapan uçak, kadın yolculardan birinin doğum yapma ihtimali üzerine Barselona El Prat Havalimanı’na acil iniş yaptı. Bu sırada uçaktaki yolculardan 28’i piste atlayarak kurtuldu.

8. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, tıbbi zaruret dışında cinsiyet değiştirmeyi yasaklayan yasa tasarısı hazırladı.

9. haftalık mizah dergisi LeMan’in kapağında Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızıyla 6 yaşında evlenmesi yer aldı.

10. Hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesi yazarlarından Ali Karahasanoğlu, pek de önemli olmayan fikirlerini bugün köşesine taşıdı.

11. İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızıyla evlenmesi gündemde. 6 yaşındaki çocuğun gelinlik giydiği fotoğrafları da ortaya çıktı. Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı.

12. 6 yaşındaki çocuğun istismarıyla gündeme gelen Hiranur Vakfı’na bağlı bir bina, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince mühürlendi.

13. İsmailağa Cemaati Hiranur Vakfı’nda yaşanan skandalın ardından Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun açıklamaları tepki çekti. Yapıcıoğlu, “İnsan kendini hazır hissediyorsa ve ailesinin onayını alıyorsa erken evlenebileceğini düşünüyorum” dedi.

14. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Antalya İl Müdürü Abdullah Çalışkan, altı yaşındaki bir erkek çocuğunun bir tarikat takipçisi ile evli olduğu haberine karşı Twitter paylaşımlarını beğendi.

15. Türkiye’yi ayağa kaldıran 6 yaşındaki kız çocuğu nikahına ilişkin hazırlanan iddianameyi kabul eden mahkeme, duruşma tarihini 22 Mayıs 2023 olarak verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu