Haber

CHP’li Başarır’dan Osman Kavala kararı tepkisi: Dosyanın kapağı kaldırmadan ret kararı verildi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi tutuklusu Osman Kavala’nın yeniden yargılaması talebini reddetti. Mahkemenin kararını Meclis’te değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “2 AİHM kararı, 2 beraat kararı, 1 tane ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla ilgili gerekçeli karar var. Tahminen dosya 30 klasör, binlerce sayfa. Sadece kararları okusa bu heyet herhâlde iki günde okur. Demek ki bu heyet dosyanın kapağını bile kaldırmadan bu dosya hakkında ret kararı verdi; utanç meselesidir bu” dedi.

ANKA’nın aktardığına göre, Ali Mahir Başarır, TBMM Genel Kurulu’nda Osman Kavala kararına ilişkin şunları söyledi:

“Osman Kavala hakkında yeniden yargılama kararı oy birliğiyle reddedildi. Osman Kavala’nın avukatları yeniden yargılama talebinde bulunurken heyetin değiştirilmesini talep etti çünkü taraf olan bir heyetti. Heyet değiştikten sonra, bir gün bile dolmadan bu dosya kapatıldı ve bu talepler reddedildi. 2 AİHM kararı, 2 beraat kararı, 1 ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla ilgili gerekçeli karar var. Tahminen dosya 30 klasör, binlerce sayfa. Sadece kararları okusa bu heyet herhâlde iki günde okur. Demek ki bu heyet dosyanın kapağını bile kaldırmadan bu dosya hakkında ret kararı verdi; utanç meselesidir bu.

Buradaki heyet önce kendisine hakaret ediyor ‘Çünkü ben talimatla geldim, bu talimatla bu dosyayı okumadan elimdeki kararı ilan ettim’ diyor. Bu olacak şey değil. Yargının geldiği nokta maalesef ki bu. Yani daha adil bir karar verebileceğini düşünerek ‘Heyet değişsin’ diyor avukatlar ama beterin beteri geliyor. İşte, bunların hepsi tarihe geçiyor.

‘GENERALLER BİN GÜNDÜR CEZAEVİNDE’

Yine, utanç verici durumlardan bir tanesi; Çetin Doğan, Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Cevat Temel Özkaynak, Erol Özkasnak… Evet, bu generaller bin gündür cezaevinde. Adli Tıp raporu net ‘Yaşlılık ve hastalık durumu cezaevinde kalmalarına engeldir’ diyor. Ama buna rağmen Cumhurbaşkanı af yetkisini kullanmıyor. Nerede kullanacak? Nerede kullanacak? Daha önce bu ülkede görev yapan cumhurbaşkanları rapor geldiği zaman Adli Tıp’tan ‘Cezaevi koşulları uygun değildir’ dediği zaman hangi suç olursa olsun o gözünü kapatıp karara bakmaksızın af yetkisini kullanıyordu. Bakıyorum, Hizbullah sanıkları için kullanılmış, çok vahim dosyalarda kullanılmış. Ne suçu var bu insanların anlamıyorum. Yani Adli Tıp’a rağmen 90 yaşına yaklaşmış bu askerleri, generalleri kin ve nefretle cezaevinde tutmak bana göre bir insanlık suçu; derhâl bu düzeltilmeli.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu