Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Türkiye ile Güney Afrika arasındaki işbirliğinin geleceği parlak”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Güney Afrika arasındaki işbirliğinin geleceğinin parlak olduğunu belirterek, “Tarihi ve kültürel bağlarımız, ortak değerlerimiz ve küresel vizyonumuz sayesinde Güney Afrika ile birlik ve beraberlik içinde olmaya devam edeceğiz. Afrika, bölgemizde ve ötesinde barış, istikrar ve refahı tesis etmek için.” dedim.

Bakan Çavuşoğlu’nun “Türkiye-Güney Afrika işbirliğinin geleceği parlak” başlıklı yazısı Güney Afrika Cumhuriyeti basın organlarında yayınlandı.

Güney Afrika’ya dönmekten mutlu olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bölgeye yaptığı ziyaretin ilk durağının Güney Afrika Cumhuriyeti olduğunu belirtti.

Afrika ülkelerinin tarihi adaletsizliklere ve kabul edilemez dış müdahalelere rağmen muazzam bir direniş gösterdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, aralarında Nelson Mandela’nın “eşsiz bir yere” sahip olduğu “seçkin liderler” yetiştirdiklerini kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, “Afrika, genç ve dinamik nüfusu, geniş imkanları, zengin ve köklü kültürü ve tarihi ile yeni yüzyılı şekillendirecek büyük bir potansiyele sahip. Bizler için Türkiye’de Afrika ‘umut’ demektir ve biz Afrika’nın Bu önemli yolculukta ortağımız Büyükelçiliğimiz, büyüyen ortaklığımızın kanıtıdır.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyaret sayısında dünya liderleri arasında birinci sırada yer aldığını vurgulayan Çavuşoğlu, Afrika’nın son 20 yılda Türkiye’deki diplomatik temsilciliğinin artmasıyla Türkiye’nin Afrikalılar için de bir merkez haline geldiğini belirtti.

Çavuşoğlu, “Güney Afrika, Türkiye için ikili, bölgesel, kıtasal ve küresel düzeyde önemli bir ortak olarak öne çıkıyor.” değerlendirmesini yaptı.

“Güney Afrika, Sahra Altı Afrika’daki en büyük ticaret ortağımızdır”

İki ülkenin coğrafi uzaklığına rağmen tarihi bağları paylaştığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Karşılaşmalarımız 19. yüzyıla kadar uzanıyor. En akılda kalıcı olanı Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’daki Cape Müslüman cemaatine yardım için din adamı olarak atanmasıdır.” sözlerine yer verdi.

Türkiye’nin 1994’te Pretoria’da büyükelçilik, 2020’de Cape Town’da başkonsolosluk açtığını hatırlatan Çavuşoğlu, bu ziyaret vesilesiyle Türkiye’nin Cape Town Başkonsolosluğunu resmen açtıklarını vurguladı.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ikili ilişkilerin büyüme hızının, birlikte ne kadar verimli çalıştıklarının kanıtı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Güney Afrika, Sahra Altı Afrika’daki en büyük ticaret ortağımız. Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 2003’te sadece 457 milyon dolar iken, 2022’de 3 milyar dolar rekor seviyeye ulaştı. Geçen yıla göre yüzde 50 artış ve nispeten dengeli bir eğilim: “Bu cesaret verici bir eğilim ve gelecek çok ümit verici.”

Güney Afrika’da TİKA, YEE ve Maarif Vakfı

Türkiye’nin ise Güney Afrika için güvenilir ve ilkeli bir kalkınma ortağı olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Pretoria dahil Afrika genelinde 22 ofisi olduğunu bildirdi.

TİKA’nın başta Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 9 bölgesindeki kırsal topluluklara ulaşmak olmak üzere ülke çapında kalkınma işbirliği projelerinde etkili olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, 2015’ten bu yana 50 projeyi tamamladıklarını ve bunların 20’ye yakınının sadece 2022’de hayata geçirildiğini bildirdi. . .

Çavuşoğlu, 2017 yılında Johannesburg’da kurulan Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) dil kursları, konferanslar ve sergilerle iki ülke halklarını buluşturduğunu, Türkiye Maarif Vakfı’nın 2018’den itibaren Johannesburg’da ofisi olduğunu bildirdi.

Maarif Vakfı’nın ilk okulunun geçen yıl Johannesburg’da açıldığını, bu yıl ikinci okulunu da Cape Town’da açacağını belirten Çavuşoğlu, “Pretoria Üniversitesi bünyesinde yer alan ‘Maarif Türkçe Araştırmaları Merkezi’, bilgi birikimimizi derinleştirmeye hizmet edecek. akademisyenlerimizi kendi ülkelerimizde çalışmaları konusunda ortak bilgi ve motivasyon sağlayacak.” değerlendirmesini yaptı.

Afrika’da 41 ülke ve 62 destinasyonda faaliyet gösteren Türk Hava Yolları’nın (THY) iki ülke arasındaki turist sayısının artmasına katkı sağladığını kaydeden Çavuşoğlu, Güney Afrikalılar ve Türklerin her iki ülkeye karşılıklı ziyaretlerinin rekor seviyeye ulaştığını bildirdi. geçen sene.

Çavuşoğlu, küresel meselelere ilişkin ortak vizyonun Türkiye-Güney Afrika ilişkilerinin gelişmesinde önemli rol oynadığını vurgulayarak, “Türkiye, Afrika’nın sesini uluslararası topluma duyurmak için, yapısal reform da dahil olmak üzere, Aktif çok taraflılığa dayalı, adil ve verimli BM (Birleşmiş Milletler) sistemi, küresel bir düzenleme için Güney Afrika ile bire bir beklentileri paylaşıyor.” dedim.

“Türkiye-Güney Afrika işbirliğinin geleceği parlak”

Çavuşoğlu, G20 üyesi Türkiye ve Güney Afrika’nın “bölgelerinde ve dünyada barış, saygı ve işbirliği ruhunu savunmak ve yaymak için gösterdikleri tarihi çabalardan aldıkları derslerle tarihi bir sorumluluğa” sahip olduklarını belirtti.

Güney Afrika’nın çatışmaların barışçıl çözümüne öncülük ettiğini ve Afrika’da barış diplomasisi yürüttüğünü kaydeden Çavuşoğlu, “Aynı şekilde Türkiye de girişimci ve insani dış politikasıyla arabuluculuk ve kolaylaştırıcılıkta marka haline gelmiştir. Türkiye’nin Ukrayna savaşındaki çabaları buna en yakın örnektir. İstanbul Tahıl Anlaşması’nı imzalayarak özellikle Afrika’ya kesintisiz tahıl ve gübre akışını sağladık.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Türkiye ile Güney Afrika arasındaki iş birliğinin geleceği parlak. Tarihi ve kültürel bağlarımız, ortak değerlerimiz ve küresel vizyonumuz sayesinde ülkemizin barış, istikrar ve refahını tesis etmek için Güney Afrika ile birlik ve beraberlik içinde olmaya devam edeceğiz.” bölge ve ötesi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu