Haber

EFJ’den ‘Schengen’ açıklaması: Türk vatandaşlarına yönelik ayrımcılığa son

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) yazılı bir açıklama yaparak, Türk vatandaşları ve Türk gazetecilere yönelik Schengen vizesi uygulamalarını eleştirdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) Türk gazetecilerin ve vatandaşlarının 27 Schengen ülkesinden vize alırken artan kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığı yönündeki kararlılığını hatırlatan EFJ, 2023’te reddedilen vize başvurularının oranının 2022’de yüzde 15’ten yüzde 50’ye çıktığının altını çizdi. EFJ, Türk vatandaşlarına yönelik vize başvurularındaki ‘sistematik engeller’ konusunda ciddi endişelerini dile getirdi.

‘BU GERÇEK VİZE AMBARGOSUNUN SONLANDIRILMASINI İSTİYORUZ’

Açıklamada görüşlerine yer verilen EFJ Başkan Yardımcısı Mustafa Kuleli, “Schengen ülkelerinden gazetecilere uygulanan bu fiili vize ambargosuna son vermelerini talep ediyoruz. Diplomatik temsilcilikleri Türk gazetecilere yönelik ön yargılı ve ayrımcı yaklaşımlarını düzeltmeye çağırıyoruz. Bu önyargıları düzeltmeye davet ediyoruz.” muhabirlerin mesleki sorumluluklarını etkin bir şekilde yerine getirmelerine engel teşkil etmektedir” dedi.

TGS’nin verilerine değinen EFJ, Türk gazetecilerin ve vatandaşların vize başvurularının incelenmesinin sıkılaştırıldığına ve atama sürecinde bile uzun bekleme sürelerinin yaşandığına dikkat çekerek, “İş nedeniyle sık sık yurt dışına seyahat etmek zorunda kalan gazetecilere sadece vize veriliyor. Kısa süreli vizeler, bu durumun mükerrer başvurulara yol açtığını belirterek, “Bunun önlem alınmasını gerektireceğinden endişe duyuyoruz. Bu meşakkatli ve mali açıdan sürdürülemez olan sürecin ele alınması gerekiyor.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu