Haber

Erdoğan: Putin, Akkuyu santralinin açılışına katılabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’deki Akkuyu Nükleer Santrali’nin açılışına Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

A Haber, ATV, A Para ve A Haber’in Çankaya Köşkü’ndeki ortak canlı yayınında gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Erdoğan, Rus nükleer enerji şirketi Rosatom’un inşa ettiği Akkuyu santraliyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada 4 tane nükleer santralimiz var. Birini 27 Nisan’da hizmete açıyoruz. Ardından diğer üçünün de açılışını yapacağız. Bunlarla önemli miktarda enerji depolayacağız. Ondan sonra üç tane daha planlıyoruz. Umarım önümüzdeki birkaç yıl içinde bu üçünü inşa edeceğiz.” Bunu 5 yıl içinde halletmeliyiz. Türkiye’nin enerji sorunu olmasın, halletmeliyiz” dedi.

Erdoğan, “Şu anda Akkuyu’yu başarılı bir şekilde yönetiyoruz. Belki 27 Nisan’da Sayın Putin gelir veya online bir sistem üzerinden birbirimize bağlanırız ve inşallah Akkuyu’nun ilk adımını atmış oluruz.”

TÜRKİYE’NİN İLK NÜKLEER SANTRALİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “27 Nisan’da Akkuyu’daki nükleer santralimize yakıt yükleyerek resmen nükleer tesis statüsü vereceğiz.”

Yaklaşık 20 milyar dolarlık proje kapsamında Akkuyu’da dört nükleer reaktör inşa edilecek. Böylece Türkiye, sivil amaçlı nükleer enerji üreten ülkeler listesine girmiş olacak.

KREMLİN REDDİ

Kremlin, bu hafta başında Putin’in Türkiye’yi ziyaret etmeyi planladığı yönündeki haberleri yalanlamıştı. Kremlin’den geçen Cumartesi günü yapılan açıklamada, Putin ile Erdoğan arasında gerçekleşen bir telefon görüşmesinde iki liderin, Akkuyu nükleer santralinin inşası da dahil olmak üzere enerji sektöründe ortak stratejik projelerin başarılı bir şekilde uygulanmasını ele aldığı belirtildi.

PUTİN’İN YAKLAŞIMI

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna’da işlenen savaş suçlarıyla ilgili soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Putin hakkında tutuklama emri çıkardı. Ancak Türkiye, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kuruluş sözleşmesi olan Roma Statüsü’ne taraf değildir. (DW Türkçe)

surmene-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu