Haber

Euro Bölgesi’nde enflasyon tek haneye indi

Euroyu para birimi olarak kullanan ülkelerin de yer aldığı Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 arttı. Böylece enflasyon Eylül ayından bu yana ilk kez tek haneye geriledi.

Enflasyonun tek haneli rakamlara ineceği varsayılmıştı ancak endeksteki düşüş beklenenden fazla oldu. Bloomberg enflasyonu yüzde 9,5 ve Factset’i yüzde 9,7 olarak tahmin etti.

Euro bölgesinde enflasyon, Haziran 2021’den bu yana ilk kez Kasım’da yüzde 10,1’e geriledi. Tüketici fiyatları Ekim’de yüzde 10,6 artışla rekor kırdı. Bu oran, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefinin beş katından fazlasına denk geldi.

Enerji fiyatlarındaki artış yavaşladı

Enflasyonun rekor seviyelere ulaşmasında Ukrayna savaşının ardından yükselen enerji fiyatları büyük rol oynadı.

Avrupa Birliği’nin (AB) istatistik kuruluşu Eurostat’ın verilerine göre, Aralık ayında Euro Bölgesi’nde enerji fiyatları yüzde 25,7 arttı. Bu oran bir önceki ayda yüzde 34,9’du.

Gıda, tütün ve alkollü ürünler fiyatlarındaki artış oranı yüzde 13,8 olarak belirlendi. Kasım ayında bu oran yüzde 13,6 idi.

Faiz indirimleri devam edecek

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, geçtiğimiz ay enflasyonu düşüreceğini söylemiş ve Euro bölgesini 2023’te yüksek faiz oranlarına hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyarmıştı. Avrupa Merkez Bankası’nın orta vadeli enflasyon hedefi olan yüzde 2’ye ulaşıldı.

DW,AFP,AP/CO,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu