Ekonomi

Fed’in kesinti görünümüne rağmen para piyasası fonları büyüyor

JPMorgan (NYSE: JPM Stratejistlere göre, bazı piyasa beklentilerinin aksine, vergiye tabi ABD para piyasası fonlarının (MMF’ler) varlıklarında bu yılın başında bir artış görüldü. Son 10 yılda yaşanan genel sezonluk çıkışların aksine bu fonların bakiyelerinde 75 milyar dolarlık bir artış yaşandı.

Teresa Ho liderliğindeki JPMorgan stratejistleri, bu büyümenin şu anda MMF’lerde tutulan yaklaşık 6 trilyon dolarlık nakit miktarının sabit gelir veya hisse senetleri gibi diğer varlıklara kayacağı fikrine meydan okuduğunu söyledi. Geçen yıl, para piyasası fonlarındaki varlıklar 1,1 trilyon dolardan fazla arttı; bu, %22’lik bir artışı ve son on yıldaki en büyük artışlardan birini temsil ediyor.

Federal Reserve’ün 2024 için öngörülen faiz indirimi beklentisiyle potansiyel çıkış beklentilerine rağmen, tarihsel modeller aksini gösteriyor. JPMorgan’ın 1995’ten bu yana üç genişleme döngüsüne ilişkin analizi, Fed faiz oranlarını düşürmeye başlarken bile MMF’lerin giriş çekmeye devam ettiğini ortaya çıkardı.

Bunun nedeni, faiz indirimleri başladığında MMF getirilerinin Hazine bonosu gibi doğrudan nakit alternatiflerinin gerisinde kalması ve diğer likidite seçeneklerinden akış çekmesidir.

Stratejistler ayrıca, para piyasası fonlarındaki nakdin önemli bir kısmının, bir yatırım stratejisinin parçası olmaktan çok, hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların nakit yönetimi ihtiyaçlarına yönelik “temel likidite” görevi gördüğünü açıkladı. Fonların yaklaşık 5,5 trilyon dolarının çekirdek nakit olduğunu ve yaklaşık 500 milyar dolarının başta kişisel yatırımcılar olmak üzere çekilme riskiyle karşı karşıya olduğunu tahmin ediyorlar.

Geleceğe bakıldığında, JPMorgan stratejistleri para piyasası fon varlıklarının 2024 yılına kadar yüksek kalacağını ve bu fonlardan anlamlı net çıkış olmayacağını öngörüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu