Ekonomi

Goldman Oracle hisse hedefini yükseltti, 3. çeyrek kazançlarının ardından Nötr’ü korudu

Salı günü Goldman Sachs, Oracle Corporation (NYSE:ORCL) hisseleri üzerindeki fiyat hedefini bir önceki 115$’dan 130$’a yükseltirken, hisse senedi üzerindeki Nötr notunu korudu. Ayarlama, Oracle’ın üçüncü mali çeyrek kazanç raporunu takiben, sağlam performans ölçütlerine atfedilen hisse senedi fiyatında mesai sonrası %14’lük bir artış gösterdi.

Oracle, piyasa konsensüsü ile uyumlu gelirler, Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) segmentinde %49’luk önemli bir büyüme ve konsensüs tahminlerini %2 aşarak 1,41 $ hisse başına kazanç (EPS) bildirdi. Özellikle, şirketin raporlanan performans yükümlülükleri (RPO) ve mevcut RPO (cRPO) sırasıyla %29 ve %15 oranında büyüdü. RPO’daki 15 milyar doların üzerindeki çeyreklik artış, büyük Oracle Bulut Altyapısı (OCI) sözleşmelerinden kaynaklanan rezervasyonlardaki önemli bir değişiklik olarak vurgulandı.

Firma, Oracle’ın olumlu temel yönünü kabul etmekle birlikte, Oracle’ın genişleyen birikimini hayata geçirmesi ve sermaye harcamalarını (CapEx) önemli ölçüde artırmadan 2026 mali yılına kadar IaaS’de yaklaşık %50 büyümeyi sürdürmesi gerektiğine dikkat çekti.

Microsoft’un yatırım harcamalarının 24 mali yılında %50’nin üzerinde artması beklenirken, Oracle’ın 24 mali yılında %15’lik bir yatırım harcaması azaltımı öngörmesi ve 25 mali yılında %35’in üzerinde bir büyüme hedeflemesi, Oracle’ın yatırım harcamalarında karşılık gelen bir artış olmadan IaaS büyümesini sürdürüp sürdüremeyeceği konusunda soru işaretleri yaratıyor.

Goldman Sachs, Oracle’ın geleceği için iki senaryo sundu. İyimser bir ‘mavi gökyüzü senaryosunda’, Oracle’ın CapEx’in IaaS gelirine oranını iyileştirebilmesi halinde, firma %50 bileşik IaaS büyümesi ve yaklaşık %12 gelir artışı sayesinde 26 mali yılında 14,5 milyar dolar serbest nakit akışı (FCF) potansiyeli görüyor.

İşletme değerinin FCF’ye oranının (EV/FCF) 34 katı ile değerlenen bu senaryo, hisse fiyatının 145 dolar civarında olmasını gerektirebilir. Öte yandan, bir ‘gri-gökyüzü senaryosu’ daha az verimli CapEx’e karşı IaaS büyümesinde bir yavaşlama öngörüyor, muhtemelen FY26 FCF 12,3 milyar $ ve 28x EV/FCF oranı ile hisse başına yaklaşık 95 $ değerleme ile sonuçlanıyor.

Firma, iyimser senaryonun muhafazakar olduğunun kanıtlanması halinde daha olumlu bir duruşun değerlendirilebileceği sonucuna vardı, ancak şimdilik, 130 $ ‘lık güncellenmiş fiyat hedefi ile Nötr notunu yineliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu