Teknoloji

Instagram, bazı Filistinli kullanıcıların biyografilerine ‘terörist’ ifadesini eklediği için özür diledi

Son dönemde bazı sosyal medya kullanıcıları, Facebook ve Instagram’daki paylaşımlarının platform kurallarını ihlal etmemesine rağmen kaldırıldığını bildirmeye başladı.

Üstelik kullanıcılar, Filistin’i destekleyen ve İsrail’e tepki gösteren paylaşımlarda etkileşimin azaldığını da söylüyor.

Meta, bu gönderilerden bazılarının şirketin sistemlerinde kazara meydana gelen bir hata nedeniyle gizlendiğini açıkladı.

Instagram’dan bir skandal daha

41 Instagram’da Arapçadan yapılan otomatik çevirilerde, bazı Filistinli kullanıcıların profillerine “terörist” ibaresinin eklendiği ortaya çıktı.

Örneğin aşağıdaki görselde Filistinli bir kullanıcının biyografisinde Filistin bayrağı ve “Elhamdülillah” anlamına gelen Arapça bir yazı bulunmaktadır.

Ancak “Çeviriyi Gör” butonuna dokunursanız bu bölüm “Tanrıya şükür, Filistinli teröristler özgürlükleri için savaşıyorlar.”Olarak tercüme edilir.

@khanman1996, paylaşımlarında Filistinli olmadığını ancak ismi açıklanmayan bir Filistinli arkadaşının söylemesi üzerine hatayı fark ettiğini söyledi.

Instagram özür diledi

Teknik hatanın sosyal medyada büyük tepkiye neden olmasının ardından Instagram bir açıklama yaparak sorunu düzelttiklerini söyleyerek herkesten özür diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu