Ekonomi

Intel, Huawei’ye milyonlarca dolar değerindeki satışların durdurulması çabalarına karşı çıktı – Reuters

Reuters’in Salı günü bildirdiğine göre Intel Corporation (NASDAQ:INTC), Huawei Technologies Co. Ltd. şirketine yaptığı yüz milyonlarca dolar değerindeki yarı iletken satışını durdurma girişimlerini etkili bir şekilde aştı.

Bu adım, dünyanın önde gelen yarı iletken üreticilerinden Intel’in, önemli uluslararası kısıtlamalara tabi olan Çinli telekomünikasyon şirketiyle işlemlerine devam etmesine izin veriyor.

Habere göre, Başkan Joe Biden yönetimi, Intel’in Huawei’ye dizüstü bilgisayarlar için sofistike mikroişlemciler sağlamasına izin veren önceki yönetim tarafından verilen bir izni iptal etmeye çağrıldı.

Bu anlaşmazlık, yarı iletkenlerini Huawei ile takas etmek için benzer bir izin almamış olan Advanced Micro Devices, Inc. (AMD) şirketinin rekabeti nedeniyle yoğunlaştı. Dahası, yaptırım uygulanan Çinli şirkete tüm teknolojik ürün satışlarının durdurulması amacıyla Çin’e yönelik daha katı bir politika savunulmaktadır.

AMD’nin bu izni alamamasının aksine Intel’in bu izni sürdürmesi, ABD hükümeti Çin’in sofistike Amerikan teknolojisini satın almasını sınırlamaya çalışırken işletmelerin karşılaştığı karmaşık ve öngörülemeyen engellerin altını çiziyor.

Ayrıca Intel’in Huawei’ye devam eden satışları, Çinli firmanın uluslararası dizüstü bilgisayar pazarındaki payını korumasına ve hatta büyütmesine olanak sağladı. Buna karşılık AMD, Huawei’ye önemli miktarda satış yapma şansını kaçırdı ve verilerin de gösterdiği gibi mali sonuçlarını ve pazardaki konumunu etkiledi.

“Huawei’nin dizüstü bilgisayarlarında kullanılanların büyük bölümünü Intel mikroişlemciler oluşturuyor. Bu nedenle, herhangi bir ek kısıtlama Huawei’nin dizüstü bilgisayar teklifleri için önemli zorluklar yaratacaktır,” dedi teknoloji pazar araştırma şirketi Canalys’ten analistler.

Reuters’a göre, Intel’in lisans onayı ve AMD’nin reddinin gerekçeleri tam olarak anlaşılamadı.

Ancak Huawei’ye yapılan merkezi işlem birimi (CPU) satışları üzerindeki etkisi büyük oldu. AMD tarafından yapılan ve pazar araştırma şirketleri NPD ve GfK’nın verilerine atıfta bulunan bir şirket içi sunum, AMD mikroişlemcili Huawei dizüstü bilgisayarlarının payının 2020’de %47,1’den 2023’ün ilk yarısında sadece %9,3’e düştüğünü gösterdi.

Buna karşılık, Intel’in Huawei dizüstü bilgisayarlarındaki oranı aynı zaman diliminde %52,9’dan %90,7’ye yükseldi. AMD sunumunda belirtildiği üzere, bu önemli değişiklik, iki şirket arasında 2023 yılı başında 512 milyon doları aşan önemli bir “tahmini gelir farkına” yol açtı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu