Ekonomi

Isparta’da Karanfil Hasadı Başladı

Isparta’da 2 bin dekarlık alanda hasadı yapılmaya başlanan karanfilde 250 milyon adet verim bekleniyor.

Deregümü köyünde bahar aylarında ekilen karanfillerin hasadı başladı. Tomurcuk olarak seçilen karanfiller demetler halinde paketlenir.

Karanfil salkımları kamyonlarla birçok ülkeye ihraç edilmektedir.

Deregumu Köyü Muhtarı Ali Toprakçı, gazetecilere verdiği demeçte, karanfilin köyleri için değerli bir gelir kaynağı olduğunu söyledi.

Başta İngiltere, Hollanda, Romanya ve Bulgaristan olmak üzere farklı ülkelere karanfil ihraç ettiklerini vurgulayan Toprakçı, şunları kaydetti:

“2023 karanfil hasat dönemimiz başladı. Yaklaşık 2 bin dönüm arazide üretim yapıyoruz. Bu yıl 250 milyon dal karanfil hasadı bekliyoruz. Köyümüz ihracatta iyi yerlere geldi. İnşallah bu yıl elde ettiğimiz ürünleri de ihraç edeceğiz. Karanfil üretimi istihdama da katkı sağlıyor. Bu bölgede özellikle köyümüzde karanfil üretilen seralarda 3 bin kişi çalışıyor.”

Isparta Ziraat Odası Başkanı Müstahattin Can Selçuk, tüm köyleri üretime çağırdığını belirterek, “Ülkemizde işsiz kalmayalım, ülke ekonomisine katkı sağlayalım. Ürettiğimiz eserler dış piyasada Türkiye Malı olarak görününce hepimiz gururlanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu