Teknoloji

LG, otomobiller için geliştirdiği “görünmez” hoparlör teknolojisini tanıttı

LG Display, arabalar için yeni “görünmez” hoparlör teknolojisini tanıttı. Düz panel sistemi, koltuk başlıklarının yanı sıra araç içerisinde çabucak her yere, gösterge panellerine bile basitçe yerleştirilebiliyor.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından araçlardaki klasik hoparlörlere direkt bir alternatif olarak geliştirilen İnce Aktüatör Ses Çözümü sistemi, birden fazla hoparlörde bulunan olağan çıkıntılı ses bobinlerini, konileri ve mıknatısları ortadan kaldırıyor ve bunun yerine sinema gibisi uyarıcı bir membran kullanıyor.

Bunlar, LG’nin “zengin, 3D sürükleyici ses deneyimi” üretebileceğini iddia ettiği panelleri ve otomobilin içindeki çeşitli malzemeleri ürettiği ses ile titreştirebilecek seviyede tasarlanmış.

LG’ye nazaran paneller yalnızca 5,9 x 3,5 in boyutlarında; en kıymetlisi yalnızca bir inçin onda biri kalınlığında ve “ses kalitesinden ödün vermeden” 1,4 onsluk tüy kadar hafif bir tartıya sahip.

Bu ince tasarım, hoparlörlerin bir aracın içinde neredeyse her yere yerleştirilebileceği manasına geliyor; teknoloji devi, tavan döşemeleri ve sütunların yanı sıra koltuk başlıkları ve gösterge panellerinin içine gizlenebileceklerini öne sürüyor.

Düz hoparlör sistemi, LG Display’in bir OLED TV‘de gösterdiği ve ekran panelinin özel hoparlörlere gereksinim duymadan ses üretmek için kullandığı CSO’ya (Cinematic Sound OLED) dayanıyor gibi görünüyor. Benzer yenilikçi titreşimli panel sistemi Sony A95K da dahil olmak üzere Sony’nin üst seviye TV’lerinde de kullanılıyor.

LG Display, hoparlörlerin önümüzdeki yılın ilk yarısında yeni araç iç mekanlarında görülmeye başlamasını beklediğini ve Ocak ayında Las Vegas’taki CES 2023’te teknoloji sergilendiğinde halk tarafından birinci sefer deneyimlenebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu