Haber

Nijer Darbesinin Küresel Etkileri

Kendisine Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) adını veren cuntanın 26 Temmuz’da Nijer’de gerçekleştirdiği darbe dünyanın gündemine oturdu. Askeri darbeyle birlikte Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, geçiş hükümetinin başına geçti.

5 SORUDA NİJER DARBESİ

Nijer’deki gelişmelerin küresel ölçekte çeşitli etkilerinin olması beklenirken, küresel güçlerin Batı Afrika’nın bu küçük ülkesiyle neden bu kadar ilgilendikleri merak konusu oldu. BBC’de yayınlanan yazıda Nijer’deki darbe 5 soruda özetlendi.

ARTAN TERÖR SALDIRILARI

Son dönemde şiddetli saldırıların arttığı bölgede yer alan Nijer, Batı’nın nispeten istikrarlı bir devlet olarak gördüğü ender ülkelerden biriydi. Ancak darbe ile işler değişti. Boko Haram ve IŞİD bağlantılı radikal terör örgütlerine karşı ülkede Fransız ve Amerikan üsleri bulunuyor. Darbeden sonra bu üslerin geleceği de tehlikedeydi. Mali ve Burkina Faso’daki darbelerin ardından radikal terör örgütlerinin saldırılarının artması, Nijer için endişelerin artmasına neden oldu.

BÖLGEDEKİ DİĞER ÜLKELERDE ORDU DARBE OLABİLİR

Nijer’deki darbeyle birlikte batıda Mali’den doğuda Sudan’a kadar uzanan Afrika toprakları artık askeri rejimlerin kontrolüne girdi. Bölgedeki diğer ülkelerin orduları da iktidarı ele geçirme cesaretini toplayabilir. Bu endişe aynı zamanda ekonomik blok ECOWAS’ın, Nijer’in devrilen Devlet Başkanı Bazum’un göreve dönmemesi durumunda neden cuntaya yaptırım kararı aldığını da açıklıyor. Bu saldırı ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da desteklenmektedir.

RUSYA ETKİSİ ARTIYOR

Mali ve Burkina Faso’daki darbelerin ardından her iki ülke hükümetleri Rusya ile daha yakın ilişkiler kurdu. Nijer’deki askeri yönetimin de Wagner aracılığıyla Rusya ile yakınlaşması bekleniyor. Rusya, Bazum’un serbest bırakılması çağrısında bulunsa da, darbe Moskova’daki hükümete bağlı medya kuruluşları tarafından övüldü. Göstericiler darbeyi pekiştirerek Rus bayrakları salladılar ve eski sömürgeci güç Fransa’yı kınadılar. Rus paralı asker grubu Wagner’in Nijer’deki nüfuzunu genişlettiğine dair endişeler de var. Nijer komşularının izinden gider ve özellikle Rus paralı asker grubu Wagner’e yönelirse, bu durum saldırıların, insan hakları ihlallerinin ve maden sömürüsünün artmasına neden olabilir.

URANYUM SORUNU

Nijer ayrıca dünyanın en büyük uranyum tedarikçileri listesinde 7. sırada yer alıyor. Dünya uranyum arzının yüzde 5’ini karşılayan Nijer’de 311.110 metrik ton uranyum rezervi bulunuyor. Avrupa Birliği’nin nükleer ajansı EURATOM’a göre, Nijer geçen yıl AB’nin ikinci en büyük doğal uranyum tedarikçisiydi. Ayrıca ülke, Fransa’nın uranyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini karşılıyor.

MÜLTECİ KRİZİ

Bazum hükümeti, göçmenlerin Akdeniz üzerinden akışını durdurmak ve yüzlerce göçmeni Libya’daki gözaltı merkezlerinde barındırmak için Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapıyor. Bazum aynı zamanda, Batı Afrika ülkeleri ile daha kuzeydeki ülkeler arasında önemli bir geçiş noktası olan ülkede insan kaçakçılarına karşı da önlemler aldı. Ancak askeri bir cunta altında, bazı Avrupalı ​​ortakların, özellikle Fransa ve İngiltere’nin Nijer’e yardımı durduracaklarını söylemesinin ardından bu taahhütler sorgulanabilir hale gelebilir. Bunun Avrupa’ya göçmen akışı üzerinde değerli bir etkisi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu