Sağlık

Podoloji ile sağlıklı ve bakımlı ayaklar

BALIKESİR (İGFA) – Podolojinin ayak sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen, yardımcı tedavi ve bakım hizmetleri veren bir sağlık alanı olduğunu belirten Podolog Prensim Kuruoğlu, ayaklarda görülen nasır, topuk çatlakları, tırnak batması gibi sorunların yaşam kalitesini düşürebildiğini ve kişinin psikolojisini bozmakta ve ayaklarda sık görülen bu sorunların ayak sağlığını etkileyebileceğini belirtmektedir. Alanında deneyimli uzmanlar tarafından uygulanan tedaviler ile kolayca giderilebileceğini söyledi.

Ayak problemlerinin vücudun diğer bölgelerini de etkilediğini ve bu problemlerle baş etmede önceliğin sağlıklı ayaklar olduğunu belirten Kuruoğlu, podolojinin tedavi sürecinde oluşabilecek komplikasyonları önlemeye yardımcı olacağını söyledi.

Özellikle diyabet hastalarında korkulan bir tablo olan ayak yaralarının önüne geçilmesi için işlemlerin yapıldığını belirterek sözlerine devam eden Kuruoğlu, “Ayak yaraları hem hasta hem de yakınları için ciddi tablo oluşturabiliyor. Bu yaralar tedavi edilmezse uzun süreli uzuv kaybına neden olabilir. Düzenli ayak bakımı ve kontrolleri yaptıran diyabetik bireylerde iz kalma riski daha düşüktür. söz konusu.

Normalde düz olması gereken ayak başparmağımız Halluks valgus deformitemizde ayak parmağı çıkıntı bozukluğunun gerçek tarafın ikinci parmağa yani dışa doğru değişmesinden kaynaklandığını belirten Podoloji Uzmanı Ünsurum Kuruoğlu, orta parmak rulosunun olduğunu söyledi. , uygun ayakkabı, silikon dayanak artefaktları, gece ateli ve uygun egzersizler bu hastalığın ilerlemesini durdurmada büyük önem taşımaktadır. Bunu söylerken tüm bu korunma ve tedavi seçeneklerinin uzman hekim görüşü ile gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Zamanında önlem alınmaması ve bu rahatsızlığın tedavi edilmemesi sonucunda ayak başparmağının ikinci parmağın altına kayabileceğini ve ayak basınç noktalarının değişmesi nedeniyle nasır oluşabileceğini sözlerine ekledi.

İÇERİKLİ ÇİVİ OLUŞUMU ÖNLENEBİLİR

Tırnak batmasının önlenmesinde en değerli faktörün gerçek ayakkabı seçiminin yanı sıra tırnakların doğru kesilmesi ve ayakların darbe ve travmalardan korunması olduğunu söyleyen Kuruoğlu, ayaklar rahatsız olur olmaz rahatsız olduğunu ifade etti. , bir ayak hastalıkları uzmanına danışılmalıdır. Ayrıca tırnak yatağının büyümesinin tırnak çekme işleminden sonra periyodik bir süreç olduğunu bu nedenle sağlıklı bir sonuç için tırnak uzama sürecinin ayak hastalıkları uzmanı gözetiminde takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Kuruoğlu, sadece ayaklarda görülen problemler için değil, ayakları problemsiz olan bireylerin de pedikür yerine medikal ayak bakımı için ayak hastalıkları uzmanına başvurabileceklerini belirterek sözlerini tamamladı.

bornovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu