Haber

Polonya ve 3 Baltık ülkesi Rusya’yı hedef aldı, Ukrayna’ya desteğini yineledi

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin başkentlerinde Rus büyükelçilerinin bulunmasını eleştirerek, “Çünkü bunlar artık bir diplomatik kurumdan çok savaş suçlarını örtbas eden bir propaganda kurumudur.” dedim.

Landsbergis, Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ve Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu ile Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlediği basın toplantısında konuştu.

AB ülkeleri arasında genişletilmiş iş birliğinin değerine değinen Landsbergis, Rusya’ya kar getiren ek yaptırımlar için adımlar atılması ve istisnalara izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Landsbergis, Rus büyükelçilerinin AB ülkelerinin başkentlerinde bulunmasını eleştirerek, “Birçok durumda bir Avrupa başkentinde Rus büyükelçisinin bulunmasının pek bir faydası yok. savaş suçlarını örtbas etmek için bir propaganda kurumu.” dedi.

Polonya Dışişleri Bakanı Rau ise Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana her Avrupa ülkesinin dış politikasının bu çerçevede şekillendiğini belirterek, “Rus tehdidine dikkat çekiyoruz. NATO’nun doğu kanadı. Doğu kanadını güçlendirmeliyiz. Rusya’ya uygulanacak yaptırım ve tedbirler konusunda tek ses olarak konuşmalıyız.” terimleri kullandı.

Polonya olarak Ukrayna’ya kendilerini savunması için yardım etmeye devam edeceklerine işaret eden Rau, “Bu yardımı sağlayabildiğimiz için mutluyuz.” dedim.

“Rus ekonomisine yeterince zarar vermedik”

Estonya Dışişleri Bakanı Reinsalu da ülkeler arasındaki işbirliğinin Avrupa’nın güvenliği, bağımsızlığı ve Ukrayna’nın zaferi için çok önemli olduğunu belirterek, “Savaşın sonucu ülkelerimiz için siyasi değil, varoluşsal bir meseledir. Ukrayna’nın çeşitli silahlara ihtiyacı var. İzolasyona devam etmeliyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna’nın savaşı kazanması için Batılı ülkelerin hızlı hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Reinsalu, “Bu canavarın kalbi ekonomi ve biz ona yeterince zarar vermedik.” sözünü kullandı.

Reinsalu, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması tartışmalarına da değinerek, burada belirlenecek fiyatın Rusya’nın piyasaya sunduğu fiyattan yüzde 5 daha ucuz olmasını umduklarını kaydetti.

Letonya Dışişleri Bakanı Rinkeviçs ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’na “tarafsız sporcular” ünvanıyla katılmaları için yaptığı açıklamayı hatırlatarak Ukrayna’ya yönelik destekleyici açıklamalarını yineledi.

Rinkeviçs, “Beyaz Rusya’nın desteklediği Rusya Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını sürdürdüğü sürece böyle bir adımın desteklenmemesi gerektiği konusunda hepimiz hemfikiriz, bu kabul edilemez.” dedim.

IOC, 26 Ocak’ta Ruslar ve Belarusluların 2024 Yaz Olimpiyat Oyunlarına “tarafsız sporcular” unvanıyla katılmalarının “yollarını arayacağını” duyurdu.

IOC’nin açıklamalarını kınayan Ukrayna Atletizm Federasyonu, “Rus ve Belaruslu sporcuların özellikle 2024 Olimpiyat Oyunlarına tarafsız sporcu ünvanı ile katılması, Rus devletinin savaşı sürdürme konusundaki acımasız çabasını destekleyen bir durumdur. ” değerlendirmişti.

sultanhani-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu