Haber

Rasim Kara’dan Trabzonspor Fenerbahçe maçı yorumu

SporToto Muhteşem Lig’in 15. haftasında oynanacak Trabzonspor-Fenerbahçe karşılaşmasını değerlendiren Teknik Direktör Rasim Kara, “Çok zor bir maç olacak. Fenerbahçe yenilince puan farkı artacak. Fenerbahçe’nin yediği goller.” Son haftalarda başlama vuruşundan itibaren hep karşı karşıya geldiği pozisyonlardan gelen kaleci, “Ligin geri kalanı için çok değerli bir maç olacak” dedi.

D Smart’ta yayınlanan Haftanın Konuğu programına katılan Teknik Direktör Rasim Kara, spor yazarı Faik Gürses’in sorularını yanıtladı. Türkiye’de Kaleci Girişimcilik Okulu’nu nasıl kurduklarını anlatan Kara, “Hiç kaleci antrenörü ile çalışmadım ve bu eksikliği gidermek istedim. Kaleci antrenörlüğü kursu açtık. 350 sayfalık bir kitap yazdık. Eskisini aradık. kaleciler ve o zamanlar Yaşar, Zafer ve Hayrettin gibi sadece 3 kaleci. -Milli kadroya 4 kaleci çağrılıyordu.Şimdi tam tersi.Bine yakın mezun verdik.Şükrü Ersoy, Yavuz Şimşek, Eser Özaltındere gibi isimler, Alper Boguslu ortaya çıktı.UEFA, “Kaleci antrenörleri lisans almazsa sahaya çıkıp kaleciyi ısıtamazlar” dedi.1-2 Yıl içinde bunu almamız lazım yoksa kaleci antrenörleri Gruplarımızdan biri sahaya çıkamayacak.Kaleci antrenörü çok değerli.Çünkü kaleci sadece kurtarmıyor.Üzerindeki baskıyı kontrol etmeli,geri pas geldiğinde oyunu nasıl kuracağını bilmeli. , narrda nasıl davranacağını bilmeli akış alanı. Bu eğitim altyapı ile başlamalıdır. “Şu anda kulüplerimize gereken değer verilmiyor.”

Rasim Kara, 2022 Dünya Kupası’nı şöyle değerlendirdi:

“Çok para harcandı. Tesisler güzeldi, çok güzel bir düzenlemeydi. Futbola gelince oyun alanı iyice daraldı. Almanya, Belçika gibi kendini yenileyemeyen milli takımlar sınıfta kaldı. İspanya genç bir grupla geldi.Muhtemelen tecrübeli bir iki isim ile kadroya destek verebilirlerdi.Fas,ABD,Japonya gibi iyi oynayan takımlar ortaya çıktı.Bu gruplar teknik taktik kadar fiziki olarak da üst seviyedeydi.Roman Saiss Fas’ta fiziksel olarak aşırı yüklenen ve sakatlanan Beşiktaş’ta Arjantin’in Suudi Arabistan mağlubiyetiyle başlaması onları motive etti: “Messi gibi bir başkanın kadroyu nasıl birleştirip zirveye taşıdığını gördük. Yıldız oyuncu hem saha içinde hem de saha dışında takımına örnek olmalı ki gruptaki diğer oyuncular da kendine baksın. Bu sayede hak ettikleri şekilde şampiyonluğa ulaştılar. Her grup, her takımı yenebileceğimizi beyan etti.”

“Ligin geri kalanı için çok değerli bir maç olacak”

Teknik Direktör Rasim Kara, Trabzonspor – Fenerbahçe maçıyla ilgili olarak, “Çok zor bir maç olacak. Fenerbahçe yenildiğinde puan farkı artacak. Fenerbahçe’nin son haftalarda yediği goller hep kaleciyle karşılaştıkları durumlardan geliyor. Ligin geri kalanı için çok değerli bir maç olacak. Artık her takım her takımı yenebilir. Hiçbir sonuç benim için sürpriz olmayacak” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu