Haber

Sarıyer’deki İtalyan Kilisesi Kefaret Ayini ile yeniden ibadete açıldı

Sarıyer’de terör örgütü DEAŞ’ın Tuncer Cihan’ın ölümüyle sonuçlanan saldırısının ardından ibadete kapatılan Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde kefaret töreni düzenlendi.

Sarıyer’deki Nativita di Santa Maria (Meryem Ana’nın Doğuşu) İtalyan Kilisesi, kutsal su dağıtılarak ve dualar okunarak kutsanarak yeniden ibadete açıldı.

Polis ekipleri, Katolik inancına göre kilisenin kutsallığının ihlal edilmesi nedeniyle kiliseyi arındırmak, kutsamak ve Tuncer Cihan’ın ruhu için dua etmek amacıyla düzenlenen Kefaret Ayini öncesinde kilise içinde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Tövbe Ayini, Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Monsenyör Marek Solczynski ve İstanbul Latin Katolik Cemaati Piskoposu Monsenyör Massimiliano Palinuro tarafından yönetildi.

Ayine İzmir Başpiskoposu ve Türkiye’deki Katoliklerin Ruhani Lideri Monsenyör Martin Kmetec de katıldı.

Diğer dinlerden temsilcilerin de katıldığı törende, kilise girişinde Tuncer Cihan için bir anma köşesi hazırlandı.

Töreni yöneten Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Monsenyör Marek Solczynski, kilisenin büyük bir günah olan cinayetle kutsallığını kaybettiğini belirterek, “Her cinayet, yaşamın kaynağı olan Allah’a karşı saygısızlık ve küfürdür. Bu nedenle” dedi. , Kilisenin kutsal su ve dualarla arınması için Tanrı’ya dua ediyorum.” “dedi.

Solczynski daha sonra kilisenin etrafında dolaştı ve onu kutsal suyla kutsadı. Törende dualar ve ilahiler okundu.

“Her cinayet aslında kutsala hakarettir”

İstanbul Latin Katolik Cemaati Piskoposu Monsenyör Massimiliano Palinuro, evinde meydana gelen kötülüklerden dolayı Allah’tan af dilemeye geldiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“İstanbul Katolik Kilisesi adına, başta Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, belediye başkanlarımız, yerel yetkililer ve polis memurlarımız olmak üzere bu zor günlerde yanımızda olan herkese canı gönülden teşekkür ediyoruz. Geçtiğimiz pazar günü insanlığa, dolayısıyla da karşı büyük bir günah işlendi. Allah, rahmetli kardeşimiz Tuncer İnsan öldürmek Allah’a karşı işlenmiş bir suçtur. Her cinayet aslında kutsala hakarettir. Hayatın kaynağı olan Allah’a küfürdür. Bu cinayet kutsal bir yerde, bu yerde işlenmiştir. Tanrı’nın yeryüzündeki yeri olan kilise. Bu kilisenin kutsallığı ihlal edilmiştir. Gördüğünüz gibi sunak “O’nun masası açık ve çıplaktır. Kilise artık bu kutsal kefaret ayini aracılığıyla yeniden kutsanacak.”

Cemaatlerinin şaşkın olduğunu ve korktuklarını belirten Palinuro, tüm bunların neden olduğunu kendilerine sorduklarını ifade etti.

Dünyadaki kötülüğün kutsal bir yere bile girip acı ve ölüm ektiğini vurgulayan Palinuro, “Rab İsa ‘korkma’ diyor. Eğer Rab, öldürmeye devam etmeye hazır olan katilleri durdurmasaydı. Silahların sıkışması olsaydı burada, bu kilisede bir katliam yaşanırdı. Bu bir işarettir.” “Bu kilisenin adandığına inanan bizler, bu kilisenin ithaf edildiği Meryem Ana’nın anne şefaatini kabul ediyoruz. Bu terör saldırısının hemen ardından arkadaşlarım bana kiliseleri kapatmamı ve ayinleri kapalı kapılar ardında yapmamı tavsiye ettiler. Bunu yaparsak, kötülüğe teslim olan ve bu kilisede katliam yapmaya çalışan kötü insanları koruyacağız.” “Onların sapkın planlarına suç ortağı oluruz. Ama İsa bize düşmanlarımızı sevmeyi ve bize zulmedenler için dua etmeyi öğretti.” değerlendirmesini yaptı.

“Haberi verdi ve pek çok insanı kurtardı”

Rahmetli kardeşleri Tuncer Cihan’ın fedakarlığını minnetle andıklarının altını çizen Palinuro, “Bu kardeşimiz vahşice öldürüldü. Çünkü katillerle ilk karşılaşan oydu ve cesurca kilisedekilere seslendi. Herkesi kurtarın. Gözyaşı döken annesi ‘melek gibiydi’ diyerek onu Allah’a uğurladı.” . Evet, o tıpkı bir koruyucu melek gibiydi. Başkalarının hayatını kurtarmak için kendi hayatını feda etti. Rahman olan Allah onu cennetine kabul etsin.” dedi.

Törene katılan Tuncer Cihan’ın amcası İstek Aydemir ise şunları söyledi:

“Yeğenim çok iyi bir insandı. Hayvanları, kedileri, kuşları beslerdi. Hastaneye gider, hasta olana eşlik ederdi. Kimseye zarar vermezdi. Onunla çok gurur duyuyorum. Kendisi isteyen biriydi. çok yardımcı oldu. O gün içeri girdi, insanları bilgilendirdi ve o kadar insanı kurtardı. Bunu istedi.. Böyle bir ölüm ona yakıştı.”

Ayine kilisenin rahibi Anton Bulai ve çok sayıda cemaat üyesi katıldı.

Olayın tarihi

Tuncer Cihan (52), 28 Ocak Pazar ayininde maskeli iki kişinin düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Saldırıyı DEAŞ üstlenirken, aynı gün biri Tacikistan’dan, diğeri Rusya’dan olmak üzere iki terörist yakalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu