Haber

Tunus, Libya sınırındaki düzensiz göçmenlere yardım ettiğini iddia ediyor

Tunus yönetimi, Libya sınırındaki sistematik olmayan Afrikalı göçmenlere yönelik insani misyonlarını yerine getirmediği yönündeki suçlamalara tepki gösterdi.

İçişleri Bakanlığı, sosyal medyaya düşen görüntülerin Facebook sayfasından yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Tunus’un imajını zedeleyecek ve amaçları şüpheli bu iddiaları reddediyoruz. Tunus, ülke topraklarındaki Afrikalı göçmenler ve diğer yabancılara karşı insani görevini yerine getiriyor. Tunus, karasularında tehlikede olanlara güvenli bir yere ulaşana kadar da yardım ediyor.” liman.” kelimeler yer aldı.

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın ülke sınırlarını koruması gerektiğine ve sınırlar dışındaki Afrikalı göçmenlerden sorumlu olmadığına dikkat çekildi.

Sosyal medyada daha önce Libya-Tunus ucunda sıkıntı çilesi altında sistematik olmayan Afrikalı göçmenlerin görüntülerine yer verilmişti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) 27 Temmuz’da yaptıkları ortak açıklamada, yüzlerce düzensiz göçmen, mülteci ve sığınmacının güvenliği ve refahından derin endişe duydukları belirtildi. Tunus’a gönderildikten sonra zor koşullarda mahsur kalanlar.

Açıklamada, bu şahısların Tunus’un Libya ve Cezayir sınırlarına yakın ücra ve yerleşim olmayan bölgelerde bulunduğu, diğer düzensiz göçmenlerin ise Libya ve Cezayir’e itildiği belirtildi.

Açıklamada, “Mahsur kalanlar arasında hamile kadınlar ve çocuklar da var. Çölde mahsur kaldılar. Aşırı sıcaklarla karşı karşıyalar ve barınak, yiyecek ve suya erişimleri yok.” kelimeler yer aldı.

Tunus’ta düzensiz göçmen sorunu

Tunus’un güneyindeki Şafaks kentinde 3 Temmuz’da düzensiz göçmenlerle bölge halkı arasında çıkan olaylarda 1 Tunuslu hayatını kaybederken onlarca düzensiz göçmen tutuklandı.

Tunus’tan ayrılarak Libya’ya girmek isteyen göçmenler, iki ülke arasındaki bölgede sıkışıp kaldı.

Libya Kızılayı, iki ülke sınırındaki göçmenlerin zor şartlar altında olduğunu açıklayarak, insan hakları kuruluşlarına yardım için işbirliği çağrısında bulundu.

Tunus İçişleri Bakanı Kemal el-Faki, ülkesinin düzensiz göçmenler için bir geçiş veya yerleşim yeri olmayacağını ve göçmenlerin Tunus’taki kamplara yerleştirilmeyeceğini söyledi.

Her yıl binlerce Afrikalı sistematik olmayan göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için Libya ve Cezayir’e, Tunus’a geliyor.

Tunus’un güney şehirlerinde ikamet eden göçmenler, fırsat buldukça teknelerle Avrupa’ya geçmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu