Yaşam

Tüplü Televizyonlardan Gelen Çatlak Ses Neydi?

Tüplü televizyonlar artık tarih oldu, evlerimizde neredeyse yok denecek kadar az. Artık onlara ancak köylerde, yazlıklarda veya mahalle esnafında rastlayabiliyoruz. 90’ların ve 2000’lerin başındaki ikonik parçalardan biri olan bu tüplü televizyonlarlahızlı hepimizin bir hafızası var (Parmağınızı ekrana yaklaştırıp elektrik akımını hissetmek gibi).

Daha önce eski bir tüplü televizyona sahip olduysanız veya kullandıysanız, bazen kapattığınızda, çatırtı sesi Kaldırıldığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu ses, özellikle geceleri sessizken oldukça korkutucu olabiliyordu.

Nedenini anlamak için öncelikle tüplü televizyonların nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor.

bizim ‘ tüplü televizyon‘ dediğimiz isim CRT( Katot Işın Tüpü, Katot Işın Lambası) televizyonlar Oldukça yüksek voltaja sahip olan bu televizyon türü elektriği sirküle eder. O kadar yüksek ki bu voltaj 25.000 V’a ulaşabilir.

Çıtırtı sesi, ekrandaki görüntüleri oluşturmak için kullanılan bu yüksek voltajdan kaynaklanmaktadır. Bu cihazlar ‘tüp’ dediğimiz kısımdaki bir elektron tabancasından geliyor. Fosfor kaplı ekrana bir elektron ışını göndererek çalışırlar.Elektronlar fosforlarla çarpışarak patlamaya neden olur ve böylece ekranda renkler ve durumlar oluşur.

Bu bilgi cepte, çıtırtı sesine ne sebep oluyor?

elektron ışınının yan tarafını ve yüzünü kontrol etmek için televizyon tüpünün içinde. bir metal levhaya yüksek voltaj uygulanır . Bu, ışını büken ve odaklayan bir elektrik alanı oluşturur. (Bu nedenle tüplü televizyon ekranının yakınına mıknatıs koyarsanız televizyonu mahvedersiniz).

Televizyonu kapattığınızda bu yüksek voltaj kesilir. ama hızlı değil , çünkü elektrik yükünün televizyonun içindeki metal levhadan ve diğer bileşenlerden dağılması biraz zaman alır. Televizyonda yüklü olan elektrik boşalırken, şarjın bir kısmı dışarı sızabilir veya boşluklardan sızarak kıvılcım veya kıvılcım oluşmasına neden olabilir. elektrik kaçağına neden olabilir..

Duyduğumuz çıtırtı sesini üreten bu kıvılcımlardır.

(Televizyonun bulunduğu ortamın havası ise Yoğun toz varsa, Bu çıtırtı sesinin TV kapalıyken duyulması daha olasıdır. Bildiğiniz gibi pudralar çoğunlukla ölü deri parçalarından oluşuyor ve bu yüksek voltaj onları çekiyor. Akıma yakalanan tozlar da bir çıtırtı sesine neden olabilir.

Aynı zamanda sıcaklık değişimi de televizyonun içindedir. çünkü sacın genleşmesine neden olur Çıtırtı sesinin kaynağı olabilir. Her iki durumda da sonuç elektrik akımlarından kaynaklanır.)

Peki o çıtırtı sesini çıkaran yüksek voltaj canınızı mı yakıyor?

Çıtırtı sesi çok sık veya yüksek olmadığı sürece TV’ye veya size zarar vermez . Floresan lambalar veya mikrodalga fırınlar gibi yüksek voltaj kullanan birçok elektronik cihazda meydana gelen yaygın bir olgudur. Ancak çıtırtı sesleri sık sık veya çok yüksek bir şekilde duyuluyorsa tüplü televizyonda bir sorun olma ihtimali yüksektir.

Nasıl? Yüksek voltajlı bileşenlerde kıvılcım veya kısa devre riskini artırabilir. toz, nem veya korozyon varsa. Bunların dışında kaçak veya aşırı ısınmaya neden olabilir. gevşek veya hasarlı bir kabloveya bağlayıcı Varsa kesin durum söz konusudur. Bu sorunlar TV’nize zarar verebilir ve hatta yangın tehlikesine neden olabilir.

Tüplü televizyonlardan gelen çıtırtı sesi engellenebilir mi?

Tüplü televizyondan gelen çıtırtı seslerini önlemek veya azaltmak için temiz ve kuru tutulmaları gerekir . ısı, nem veya Manyetik alan kaynaklarının yakınına yerleştirmekten kaçının.

Açıldığında veya kapatıldığında, elektrik yükünü bozabileceğinden ve kıvılcımlara neden olabileceğinden. Kapatıldıktan sonra kısa bir süre TV’ye dokunulmamalı veya hareket ettirilmemelidir. . Bunları bilmediğimiz için parmağımızı hep elektrikli ekrana kaydırmamız adettendi.

Günümüzde tüplü televizyonlar ortadan kalkmış görünüyor; LCD’ler, LED’ler veya OLED TV’ler daha yaygındır. Bazen nostaljik bir duygu ile özleyebildiğimiz bu televizyonları, ancak teknolojilerinin eskiliği ve Ne kadar şefkat gerekiyorHatırladığımız zaman artık tüplü televizyonlar yok desek yanlış olmaz…

Kaynaklar: Sony, Technewstoday

haber-yesilova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu