Teknoloji

‘Türkiye bir yılda 30 bin yazılımcı kaybetti, sayı 100 bini bulabilir’

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Lideri Gönül Kamalı, yeni jenerasyon teknolojilere iş gücü yetiştirme konusunda Avrupa’nın zayıf olduğunu ve bunun ülkeler için önemli bir sorun haline geldiğini belirtti. Avrupa iş gücü açığını diğer ülkelerden karşılayarak kapatırken, Türkiye’deki yazılımcılar ise yurt dışına yöneldi.

Bloomberght’den İlayda Kılıçay’ın haberine nazaran, 2021’de 30 bin yazılımcının yurt dışına gittiğini ve bu sayının 100 bine çıkabileceğini söyleyen Kamalı, “Türkiye’de bir yazılım şirketi yeni mezun yazılımcıyı bin dolara çalıştıracak finansal gücü bulamazken, ABD ve Avrupa’dan yazılımcılarımıza gelen teklifler en az 2 bin 500 dolardan başlıyor. Bu rekabeti bizim TL bazında sürdürebilmemiz mümkün değil” dedi.

Kamalı bu durumun kısa vadede değiştirilmesinin mümkün olmadığını söylerken, yazılımcı yetiştirme programlarının artırılması gerektiğine dikkat çekti.

‘NEDENLERDEN BİRİ UZUN ÇALIŞMA SAATLERİ’

Yazılım şirketlerinin mevcut iş gücünü kaybetmesinin en kıymetli nedenlerinden birinin de uzun çalışma saatleri olduğunu belirten Kamalı öteki etkenleri ise şu halde sıraladı: Uzakta çalışılabildiğinden dolayı şirket bağlılığı zayıf kalıyor, artan çalışma saatleri ve düzgün fırsatlar yazılımcının öteki işe geçmesiyle sonuçlanıyor.

Böylece geride kalanların üzerinde de büyük bir çalışma baskısı oluşuyor. Bir yazılımcıdan mutluysanız o kişinin arkadaşlarından da CV istenir işe alımın yüzde 30’u tanıdık üzerinden olur. Bu nedenle bir kişinin işten çıkması bir yıl içinde 5 kişinin daha işi bırakması manasına geliyor.

‘ŞİRKETLER BÜYÜRKEN İŞ GÜCÜNÜ KAYBEDİYOR’

Kamalı, Türkiye’deki yazılım şirketlerinin yılda yüzde 20 büyüdüğünü belirtirken iş gücünün ise birebir devirde yüzde 10’dan fazla azaldığını belirtti. Öte yandan muhakkak tematik alanlarda da çok önemli açıkların olduğunu ve kelam konusu alanda faaliyet gösteren şirketlerin de bu durumdan yüzde 50 civarında etkilendiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu