Haber

Türkiye Motofest’ten Yeni Rekor

Türkiye’nin en büyük entegre gençlik ve spor festivali Türkiye MotoFest, yine rekorlarla tamamlandı. 11 konser, gençlik ve spor etkinlikleri ve şampiyonlar yarışı olarak bilinen sahnesiyle MXGP TÜRKİYE, bu yıl 400 binin üzerinde ziyaretçiyle kendi rekorunu kırdı.

Türkiye’nin festivali haline gelen Türkiye MotoFest, Büyük Taarruz’un başladığı topraklarda 101. yılına giriyor ve Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak “100.” festival düzenleniyor. Yıl “Motosiklet Sürmek” ile başladı. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Konya, Kayseri başta olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen 500 motosikletle “100. Yıl Motosiklet Sürüşü”. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, TMF, Anadolu Motor ve Doğa Sporları Kulübü işbirliğiyle. Düzenlendi.

 

11 KONSERLE YENİ REKOR

Festivalin yoğun ilgi gören klasikleşmiş Türk MotoFest Konserleri bu yıl 5 günde 11 sanatçıyı ağırladı. Can Gox, Işın Karaca, Güliz Ayla, Oğuzhan Koç, Göknur, Gülden Karaböcek, Ferhat Göçer, Zara, Emre Aydın, Öykü Gürman, Emircan İğrek’in sahne aldığı konserler büyük ilgi gördü.

Türkiye’nin değerli seslerinden Gülden Karaböcek, “Ustalara Saygı” özel konserinde Türkiye MotoFest Konserleri’nde izleyicilerle zamansız müzikler seslendirdi.

 

100. YIL JETSURF KUPASI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı kapsamında Türkiye MotoFest’te düzenlenen 100. Yıl Jetsurf Kupası büyük ilgi gördü.

İzeltaş’ın desteklediği 4 etapta gerçekleştirilen 100. Yıl Jetsurf Kupası’nda yoğun rekabetin ardından İsmail Kaptanoğlu birinci, Murat Yorgancılar ikinci, Mertcan Tunca ise üçüncü oldu.

 

MXGP FAN CLUB İLE YETERİNCE EĞLENİN

MXGP Türkiye kapsamında düzenlenmeye başlayan MXGP Fan Club, Afyonkarahisar’ın en çok oynanan sahnesi olan resmi MXGP oyununu oynadı ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yoğun ilgi gören etkinlikle birlikte MXGP ruhu Türkiye MotoFest’te daha da hissedildi.

 

GELECEĞİN YILDIZLARI MXGP AKADEMİSİ İLE EĞİTİM ALINIYOR

Motokros branşında dünya şampiyonalarına sporcu yetiştiren MXGP Akademi, dünyanın en değerli yarışları arasında sayılan MXGP TÜRKİYE öncesinde Türkiye’de düzenlendi. 65 ve 85 cc yarışçıları Mert Akkafa, Emin Hıd, Uluç Taşöz, Aslan Osmanpaşaoğlu, Enes Yıldız, Buyruk Abay, Çağatay Çoklar, Hasan Hüseyin Baş, Çağan Kumbul, Yağız Kaya, Poyraz Bor, Efe Okur, Berat Şenkalaycı, Kerem MXGP Academy Yılmaz’a ve Ali Akkafa katıldı.

MXGP Akademi’de, Türkiye Şampiyonasına katılan başarılı genç motokros sürücülerine, sürüş becerilerini geliştirme ve FIM Dünya Motokros Şampiyonası’nda profesyonel olarak başarılı olmak için neler gerektiğini öğrenme şansı veriliyor.

 

MXGP’NİN KAYIT AŞAMASI MXGP Türkiye

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen dünya motokros tarihinin en değerli yarışı MXGP’nin şampiyonlar etabı olarak bilinen MXGP TÜRKİYE, 180 ülkede yaklaşık 3,5 milyar kişi tarafından izlendi.

Uluslararası Motosiklet Federasyonu’nun (FIM) en önemli organizasyonları arasında yer alan ve dünyanın en çok izlenen yarışlarından biri olan motokrosun en iyilerini belirleyen Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP TÜRKİYE), 6’ncı kez Afyonkarahisar’da tamamlandı. 5 yıldır Cumhurbaşkanlığı himayesinde. Pist ve padok alanı dünyanın en iyisi ödülüne layık görülen Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi’nde düzenlenen yarışa 23 ülkeden 124 yarışçı katıldı.

MXGP Türkiye ve Türkiye MotoFest 400.000’den fazla izleyici geldiğini duyurdu. Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası’nın son yarışını kazanan Kawasaki’li Yeni Zelandalı Courtney Duncan, 180 ülkede yayınlanan yarışta şampiyon oldu. EMX250 Avrupa Motokros Şampiyonası’nda Yamaha’nın İtalyan Andrea Bonacorsi’si Afyonkarahisar’da son bir yarış kalmasına rağmen şampiyonluğunu ilan etti.

Bu yıl MXGP’de Türkiye adına MXGP’de Galip Alp Baysan, MXWOMEN’da Irmak Yıldırım ve Selen Tınaz, Avrupa’da ise Cet Yağız Kuzu, Efe Kemal Hıd, Ömer Uçum, Yiğit Ali Selek, Beytullah Gurur, Mehmet Emin Musaoğlu yer alıyor. Motokros Şampiyonası. ve Mehmet Yiğit Kara’dan oluşan 10 Türk yarışçı mücadele etti.

 

DESTEKLERİ VE SPONSORLARIYLA MXGP Türkiye VE Türkiye MOTOFEST

Dünyanın en iyi atletizm ve padokunda düzenlenen MXGP TÜRKİYE, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenleniyor. Eş zamanlı düzenlenen Türkiye MotoFest ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKİYE Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Spor Toto, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçıları Derneği (SASAD), TÜRKSAT , TRT SPOR, TRT SPOR YILDIZ TÜRKİYE’de Spor ve TSYD’nin desteğiyle yapılmaktadır. Organizasyon ortakları Anlas, Mavi Motor, ECC İlaç, Doğan Trend, İzeltaş, Honda, NG Afyon, Motosiklet Sanayicileri Derneği (MOTED), Özerband, Park Afyon, Volta, Wyndham Afyonkarahisar Thermal & Spa, Demirören Media Cluster, Misli.com, PowerApp’tir. . , Yeniletişim, Actamedya, DigitalServices, Anadolu Yapım.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu