Teknoloji

Yapay zekalı fotoğraf yarışmasına gerçek bir fotoğraf sokarsanız ne olur?

Yapay zeka tarafından üretilmiş gibi görünen utangaç bir flamingonun gerçek fotoğrafı, bir fotoğraf yarışmasının ‘Yapay Zeka’ kategorisinde üçüncülüğü kazandı. Peki bu bir başarı mı, yoksa utanç mı olabilir?

Yapay zeka, görsel yaratıcılık konusunda çok ilerledi ve artık en yetenekli sanatçıların hünerlerini aşan bir seviyede sanatsal üretim yapabiliyor. Bu amaçla düzenlenen bir fotoğraf yarışmasının yapay zeka bölümünde yarışan fotoğrafların arasına saklanan bir gerçek fotoğraf ise herkes şaşırttı.

Utangaç bir flamingonun fotoğrafıyla, yapay zeka kategorisine katılan fotoğrafçı Miles Astray, üçüncü olduğunu duyunca gerçeği açıkladı. Elbette bu yüzden yarışmadan elendi ve üçüncülüğü de iptal edildi ancak geride büyük bir tartışma bıraktı. Zira daha önce gerçek taklidi yapan yapay zeka resimler gördük ama yapay zeka ile üretilmiş taklidi yapan gerçek bir fotoğrafı ilk kez görüyoruz.

Amacı yapay zekayı aşmaktı ama olmadı

Astray yaptığı açıklamada asıl amacının gerçek hayattaki sanatın, yapay zekayla üretilen her şeye karşı her zaman kazanacağını göstermek olduğunu söyledi ancak sorun şu ki, Astray’ın fotoğrafı sadece üçüncü olabildi. Onu geçen hala iki yapay zeka fotoğrafı olduğunu unutmamak gerekiyor. Üstelik Astray, geniş takipçi kitlesini de fotoğrafa oy vermek için yönlendirmişti. Buna rağmen, ancak üçüncü olduğunu unutmamak gerekiyor.

Artık şu bir gerçek ki, yapay zeka sebebiyle fotoğrafçılık sanatı sonsuza kadar değişmiş bulunuyor. Çok yakında, hatasız şekilde videolar üretebilen yapay zeka algoritmaları da hayatın bir parçası olacak ve artık film prodüksiyonlarında yönetmenler de aktörlerle değil, yapay zeka uygulamalarıyla çalışacaklar gibi görünüyor.

haber-cerkezkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu