Haber

Yargıtay Başsavcısı Şahin, HDP kapatma davasında 10 Ocak 2023’te sözlü ifade verecek.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in 10 Ocak 2023’te sözlü açıklama yapmasına karar verildi.

Edinilen bilgiye göre Yargıtay, HDP’nin kapatılması talebiyle açılan davayı 10 Ocak 2023’teki toplantı gündemine aldı. Başsavcı Şahin, belirtilen tarihte Anayasa Mahkemesi’ne gelerek görüş bildirecek. sözlü açıklama

Şahin’in açıklamasının ardından belirlenecek gün HDP sözlü savunmasını yapacak.

Kararlar 15 üyenin 10’unun oy çokluğu ile alınabilir.

Davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak olan Anayasa Mahkemesi raportörü, Başsavcı Şahin’in konuşması ve HDP’li yetkililerin suskun savunmasının ardından vakıfla ilgili raporunu hazırlayacak.

Rapor Yargıtay üyelerine dağıtıldıktan sonra, mahkeme başkanı toplantı için bir gün belirleyecek ve üyeler belirlenen günde ortaya gelerek kapatma talebini görüşmeye başlayacak.

HDP hakkında açılan kapatma davasına 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karar verecek. Anayasanın 69 uncu maddesinde sayılan hallerden dolayı partinin feshedilmesine veya partinin kapatılmasına toplantıya katılan üyelerin üçte iki çoğunluğu, yani 15 üyenin 10’unun oyu ile karar verilebilir. söz konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakılabilir.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilecek karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesi tarafından siyasi yasaklama istenen parti üyelerinin söz ve eylemleriyle partinin kapatılmasına sebep oldukları tespit edilirse, bu kişiler gerekçeli oldukları tarihten itibaren 5 yıl süreyle başka bir partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve başkanı olamazlar. nihai kararın Resmi Gazete’de yayımlanması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu