Haber

Yüksekovalı çoban hurdalardan araba yaptı

Yüksekova’nın çobanı hurdalarla 50 kilometre giden araba yaptı.

HAKKARI – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Murat Özaras isimli çoban hurda malzemelerle 50 kilometre hız yapabilen otomobil yaptı.

Yüksekova ilçesine bağlı Akocak köyünde yaşayan 29 yaşındaki çoban Murat Özaras, evinde aldığı hurdaları ve ikinci el aletleri topladı. Bir yandan çobanlık yapan Özaras, bir yandan da topladığı hurdalarla hayalindeki akaryakıt arabasını yapmak için çalışmaya başladı. 3 aylık çalışma sonucunda herkesin yapamam dediği aleti kendi kendisiyle dalga geçerek yaptı. Daha sonra aracına binerek köyde deneme yapan Özaras, aracının çok uygun olduğunu söyledi. Aracın ileri ve geri gidebilmesinin son derece yeterli olduğunu ve saatte 50 kilometre hız yapabildiğini belirten Özaras, “Çocukluğumdan beri bir yeteneğim vardı ama bunu gerçekleştirmek için sermaye gerekiyordu. Yapamadım. Sermayem olmadığı için hiçbir şey yapmadım. En sonunda yapmaya karar verdim. Malzemelerin çoğunu hurdacıdan getirdim. Bir kısmını internetten istedim. İlk başta herkes yapamazsın dedi ama ben kendime inandım ve başardım. Bu konuda bana destek olan babama teşekkür ediyorum” dedi.

Aracın saatte 50 kilometre hız yapabildiğini kaydeden Özaras, “Çocukluğumdan beri bu işlere merakım vardı. Hep ilgimi çeken bir şeydi. Birileri gelip ‘Yapamazsın’ bile dedi. bir yandan çobandım ve boş zamanlarımda araba yapmaya çalışıyordum.çok farklı fikirlerim var ve onları yapmaktan çekinmeyeceğim.ama şimdilik bunları yapamam çünkü ben sermayem yok.Yetkili kurumlardan takviye bekliyorum.Eğer bana imkan verilirse daha güzel daha zarif tasarımlar yapacağım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu