Sağlık

Çiğ istiridye yenir mi? Çiğ istiridye öldürür mü?

ABD’nin Missourie kentinden 54 yaşındaki bir adam, bir mağazadan aldığı çiğ istiridyeleri yedikten sonra et yiyen bir bakteri kaptı. Mağazadan istiridye satın alan vatandaşlardan bu ürünleri derhal elden çıkarmaları istendi. Peki, çiğ istiridye yiyebilir misin? Çiğ istiridye öldürür mü?

ÇİĞ İstiridye Yenir mi?

Missouri’de 54 yaşındaki bir adam, bir bakkaldan çiğ istiridye yedikten sonra et yiyen bakteri Vibrio vulnificus’a kapılarak öldü. Bu olaydan sonra dükkândan istiridye satın alan herkes eserleri atmaya davet edildi. Bu bakteri çoğunlukla yaz aylarında ılıman kıyı sularında bulunur ve çiğ veya az pişmiş kabuklu deniz hayvanlarının tüketilmesiyle bulaşır.

Sağlık bakanlığının açıklamasına göre, istiridyeler tesise geldiklerinde muhtemelen bakteri ile kontamine olmuşlardır. İşletmedeki tüm istiridyelere el konuldu.

Vibrio vulnificus bakterisi çoğunlukla yaz aylarında ılıman kıyı sularında bulunur ve çoğunlukla çiğ veya az pişmiş kabuklu deniz hayvanlarının tüketilmesiyle bulaşır. Bu bakteri ayrıca kirli sulara maruz kalan ve cilt lezyonları olan kişilerde yara enfeksiyonuna neden olabilir.

Vibrio vulnificus enfeksiyonunun belirtileri genellikle enfeksiyondan 12 ila 72 saat sonra görülür ve hastalığın ölüm oranı yaklaşık %33’tür. Bu bakterinin deniz ürünlerine bağlı ölümlerin %95’inden fazlasından sorumlu olduğu bilinmektedir.

habercatalzeytin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu