Ekonomi

Dolar, enflasyon endişeleri nedeniyle güçlü seyrediyor

Yatırımcılar son enflasyon verilerinin Federal Rezerv’in faiz oranı kararları üzerindeki etkilerini değerlendirirken, ABD doları bugün bir dizi rakip para birimi karşısındaki konumunu korudu. Şubat ayına ilişkin ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklenenden daha yüksek bir artışa işaret ederek enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğine işaret etti.

TÜFE aylık bazda %0,4 artarak tahminlere paralel gerçekleşirken, yıllık bazda %3,2’lik artış %3,1’lik beklentiyi biraz aştı. Çekirdek enflasyon rakamları da tahminleri aşmıştır.

Enflasyondaki bu beklenmedik yükseliş, Federal Rezerv’in bir sonraki hamlesine ilişkin spekülasyonlara yol açarken, bazı analistler yıl boyunca birden fazla faiz indirimi için yeterli gerekçe olup olmayacağını sorguluyor. CME Group’un FedWatch Aracı’na göre, Fed’in 11-12 Haziran’daki toplantısında faiz indirimi yapılmasına yönelik mevcut piyasa beklentileri, hafta başındaki %71’lik orandan hafif bir düşüşle %67’lik bir olasılığa geriledi.

City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, Fed Başkanı Powell’ın olası kesintilere ilişkin son açıklamalarının piyasa beklentilerini etkilemiş olabileceğini belirterek durumu yorumladı. Simpson, ABD dolarının TÜFE verisinin açıklanmasının ardından kazançlarının çoğunu geri verdiğini gözlemleyerek, ABD getiri eğrisindeki toparlanmanın daha doğru bir resim sunduğunu ve Haziran ayında faiz indiriminin daha az olası göründüğünü öne sürdü.

Enflasyon verilerine rağmen, doları diğer para birimlerinden oluşan bir sepetle karşılaştıran dolar endeksi çok az hareket göstererek 102,91 seviyesinde kaldı. Yatırımcılar şimdi, bu haftanın ilerleyen günlerinde beklenen ve tüketici harcamalarının dayanıklılığına ilişkin fikir verebilecek ABD perakende satışları ve üretici fiyatları gibi diğer ekonomik göstergeleri bekliyor.

Döviz çifti hareketlerinde, dolar yen karşısında %0,15’lik hafif bir düşüşle 147,43 seviyesine gerileyerek, Salı günü son bir ayın en önemli düşüşünü yaşamasının ardından Japon para birimine biraz rahatlama sağladı. Bu durum, Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda’nın Japonya’nın ekonomik görünümüne ilişkin biraz daha olumsuz değerlendirmesinin ardından geldi.

Japonya’da dikkatler, Cuma günü açıklanacak olan ve Japonya Merkez Bankası’nın 18-19 Mart’taki toplantısında negatif faiz oranlarından çıkışa ilişkin politika yönü açısından büyük önem taşıyan ilkbahar ücret görüşmelerinin ilk tahminlerine çevrildi. Ülkenin en büyük işçi sendikaları konfederasyonu bu yıl %5,85 oranında ücret artışı talep ederek otuz yıldır ilk kez %5’i aşan bir talepte bulundu.

Avrupa’da, Avrupa Merkez Bankası’nın bugün bölgenin para politikasını etkileyebilecek operasyonel çerçeve gözden geçirme tartışmalarının sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Euro çoğunlukla değişmeyerek 1,0925 dolarda kalırken, sterlin de 1,2793 dolarda sabit kaldı.

Kripto para birimleri alanında, bitcoin %0,58’lik hafif bir artışla 71.478,00$’a yükseldi ve Pazartesi günü ulaşılan rekor seviyenin altında kaldı. Ether de %0,82 artışla 3.983,30$’a tırmanarak Salı günü 2021’den bu yana ulaştığı en yüksek seviye olan 4.095,40$’a yakın seyretti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu