Haber

Gazeteci Mahmut Övür: Millet İttifakı’nda pazarlık var

Türkiye, 2023’te yapılacak seçimlere doğru adım adım ilerliyor.

Seçime 2 ay kala siyasi partiler çalışmalarına hız verdi.

14 Mayıs olarak belirlenen seçim gününe sayılı günler kala Millet İttifakı sessizliğini bozdu.

Bir yıldır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önüne çıkaracağı adayı belirleyemeyen 6’lı masa, geçtiğimiz günlerde beklenen açıklamayı yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı.

Siyasi gündem, yapılacak seçimlere sayılı günler kala kızışırken, Ensonhaber siyaset arenasının önemli isimlerini ağırlıyor.

Bu kapsamda gazeteci Mahmut Övür, İlker Koç’un sunumuyla yayınlanan “Gündem Özel” programında Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki farklılıkları değerlendirdi.

İki ittifakın ortasında çok önemli farklar olduğunu belirten Övür, Cumhur İttifakı’nın ilkelerine dayalı ilişkilerin Millet İttifakı’nda olmadığını söyledi.

“Millet İttifakı’nda pazarlık var”

Millet İttifakı’nda müzakere olduğunu belirten Övünç, şunları söyledi:

Cumhur İttifakı’nın çok temel bir yaklaşımı var. MHP ve BBP ile Türkiye’nin yürüyüşü üzerinden prensipler üzerinden bir bağ var. Bu iki partinin görüşmeler yaptığını ve bu görüşmelerin önümüzdeki günlerde açıklanabileceğini düşünüyorum. Yani bu Millet İttifakından farklıdır.

Millet İttifakında pazarlık vardır. Burada örneğin DSP’nin çok temel bir kırmızı çizgisi var. HDP ile ittifak, HDP’ye destek. Başkan Aksakal bunu 2021’de çok net anlatmıştı.

Sayın Kemal, HDP ile özel bağlar geliştirmiştir ve önümüzdeki günlerde onu masaya davet edip etmeyeceği kesinleşecektir. Dolayısıyla bu iki ilişki Türkiye’nin geleceğiyle ilgili biraz pazarlıksız, bir birlik.

Tabii her partinin bir oya ihtiyacı var çünkü böyle bir sistem var, yüzde 50+1 sistemi. Bu sistemin çok yanlış olduğunu düşünmüyorum. Bu sistemde elbette şöyle bir öngörü vardı: Bu sistemde partiler öne çıkacak, güçlenecek, siyaset üreteceklerdi.

Ama doğal olarak Türkiye’de siyaset üretmek yerine siyaset mühendisliği ile bu işler kurtarılmaya çalışılıyor. Yani CHP yüzde 25’lik oyu yüzde 35’e çıkarmaya değil, diğer partileri de yanına alarak bir siyaset mühendisliğiyle durumunu yükseltmeye çalışıyor.

Ama bunu Cumhur İttifakı’nda görmüyorum. MHP’de birlik vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu