Haber

Iraklı genç kızın kaybolması davasında tutuklu sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

Eskişehir’de geçen yıl eylül ayında kaybolan Iraklı Sally Ali Challab Al-Abbood’u öldürdüğü bedellendirilen katil zanlısı ve ona yardım ettikleri öne sürülen 4 sanığın yargılanmasına devam edildi.

1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına, tutuklu sanık Amjed M.M. (28) ile tutuksuz yargılanan Asaad M.M, Sarhan S.A. ve Ammeer M.M. ile genç kızın yakınları ve taraf avukatları katıldı. Firari sanık Hasan A.A. ise mahkeme salonuna gelmedi.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, Amjed M.M’nin “canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpusunu, Ammeer M.M, Sarhan S.A. ve Asaad M.M. hakkında ise “suçluyu kayırma” hatasından 6 aydan 5 yıla kadar mahpus cezası talep etti. Ayrıyeten savcı, yakalama buyruğu bulunan Hasan A.A. hakkındaki evrakın ayrılması talebinde bulundu.

Savunmasını yapan Amjed M.M, hakkındaki suçlamayı reddederek, “Ben kesinlikle bir eylemde bulunmadım, suçsuzum. O gün iki poşet köpek maması koydum. Poşet dedikleri şey cesetse ben idamı da kabul ederim. İki küçük parçaydı. 14 aydır da tutukluyum. Benim 3 çocuğum var. Cinayetle hiç alakam yok.” sözlerini kullandı.

Mahkeme heyeti, Amjed M.M’nin tutukluluğunun ve diğer sanıkların yurt dışına çıkış tedbirinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Olay

Eskişehir’de 2 Eylül 2021’den itibaren haber alınamayan Irak uyruklu Sally Ali Challab Al-Abbood’un (19) kaybolmasına ait soruşturma kapsamında, genç kızı öldürerek cesedini parçalayıp çöp konteynerlerine attığı bedellendirilen Amjed M.M. yurt dışına kaçmaya çalışırken Kırklareli’nde yakalanmış, akabinde tutuklanmıştı.

Polis grupları, genç kıza ulaşmak için yaklaşık 10 bin saatlik güvenlik kamerası manzaralarını inceleyip çok sayıda kişinin tabirine başvurmuştu. Kent merkezindeki kanalizasyon, metruk binalar, park ve bahçelerin yanı sıra Porsuk Çayı ile kent çöplüğünde yapılan aramalarda rastgele bir sonuca ulaşılamamıştı.

Katil zanlısı Amjed M.M. ile ona yardım ve yataklık ettikleri öne sürülen kardeşi Asaad M.M, arkadaşları Ammeer M.M, Sarhan S.A. ve Hasan A.A. hakkında dava açılmıştı.

İddianamede, cinayet sanığı Amjed M.M. hakkında “canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet mahpus, öteki 4 sanık hakkında ise “suçluyu kayırma” teziyle 5 yıla kadar mahpus cezası talep ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu