Ekonomi

Kadın Kooperatifleri Kayseri’de Ev Ekonomisine Katkı Sağlıyor

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde kooperatif çatısı altında güçlerini birleştiren 9 kadın, ürettikleri tekstil ürünleriyle ev ekonomisine katkı sağlıyor. Zarif Kadın Kooperatifi Başkanı Sibel Kürkçü ise “Her şeyi başarabileceğimize inanıyorum” dedi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in kentte göreve başlamasının ardından kurulmaya başlayan kadın kooperatifleri hem kadınların konut ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Yeşilhisar ilçesinde 9 kadının kurduğu Şık Hanımlar Kooperatifinde kadınlar, ürettikleri nevresim ve eşofman takımları, işçi kıyafetleri, elyaf dolgulu yastıklar, tesettür elbise ve şortlarla ekonomiye katkı sağlıyor. Yeşilhisar Zarif Kadın Kooperatifi Başkanı Sibel Kürkçü, kadınların her şeyi başarabileceğini belirterek, bu konuda kendilerine yardımcı olan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’e teşekkür etti. Kürkçü, “9 üyemiz var. Dokumayla ilgili akla gelebilecek her şeyi üretiyoruz. Şu anda dikmeye başladığımız personel kıyafetlerimiz var. Çocuk yataklarımız var. Nevresim takımları yaptık. Ayrıca burada dokumaya dair özel tasarım çalışmalar da dikiyoruz. Valimiz Gökmen Çiçek bizim en büyük destekçimizdir. Kendisine çok minnettarız. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Kadına ve kooperatifçiliğe verdiği önem büyüktür. Sayın Valimizi de saygı ve sevgiyle karşılıyoruz. Sayın Valimizin kadınlara verdiği destek Çok güzel. Çok güzel şeyler olacak. Kadınların kendilerine güvenmelerini, onların da bir şeyler başarabileceklerini gösterme fırsatı. “Valkanımıza desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Valimiz kadınlara güveniyor. Güzel şeylere imza atacağımıza inanıyor. Biz de ona inanıyoruz” dedi.

“Kendi ayaklarımızın üzerinde durmayı öğrendik”

Kürkçü, “Birlikte kendi ayaklarımız üzerinde durmayı öğrendik. Kadınların sadece barınma, çocuk, yemek değil, konuta da katkı sağlayabileceğini öğrendik. Bunları bize kadın kooperatifleri ekledi. Kadın kooperatifleri daha güzel şeyler başaracak diye düşünüyorum. Başarıyı gördükçe kadın kooperatifleri çoğalacak. Kadınlar korkmasın. “Kadın olduğumuz için biraz çekingenliğimiz var. Ama korkmayalım. Her şeyi başarabileceğimize inanıyorum. Kadınlar güçlüdür ve her şeyi başarır” dedi. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu