Haber

Kuzey Kore’de yüzler gülüyor: Yeni stratejik seyir füzesinin test atışları denetlendi

Uzak Doğu’da defalarca yaptığı silah testleriyle ABD ve Güney Kore’ye meydan okuyan Kuzey Kore, dün gerçekleştirdiği füze denemesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, denizaltından fırlatılan stratejik seyir füzesi “Pulhwasal-3-31″in Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un kontrolünde başarıyla test edildiği bildirildi. Fırlatılan iki farklı füzenin Doğu Denizi üzerinde 123 dakika 124 dakika uçtuğu belirtilirken, deneme atışlarının komşu ülkelerin güvenliğine herhangi bir etkisinin olmadığı vurgulandı.

Nükleer denizaltı inşaatı hakkında bilgi aldı

Silah testinin başarısından duyduğu memnuniyeti dile getiren ülke lideri Kim Jong-Un’un, nükleer denizaltı ve diğer yeni tip savaş gemilerinin inşası hakkında da yetkililerden detaylı bilgi aldığı kaydedildi. Kim, mevcut güvenlik durumu ve potansiyel tehditlerin Kuzey Kore’yi deniz egemenliğini savunma çabalarını artırmaya zorladığını belirterek, güçlü bir donanmaya sahip olmanın önemine dikkat çekti. Kim, deniz kuvvetlerinin nükleer silahlara erişiminin, devletin nükleer stratejik gücünü oluşturmak için “temel bir gereklilik” olduğunu vurguladı.

Pyongyang seyir füzesi fırlattı

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan (JCS) dün yapılan açıklamada, Pyongyang’ın ülkenin doğu kıyısından çok sayıda seyir füzesi fırlattığı bildirildi. Atışların yerel saatle 08.00 sıralarında Shinpo Limanı açıklarındaki sulardan yapıldığı kaydedilirken, füzelerin menzili ve irtifası gibi detaylara ilişkin bilgi verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu