Ekonomi

UBS, İsviçre fon pazar payında düşüş görüyor

İsviçre Varlık Yönetimi Birliği’ne göre, UBS’nin geçen yıl Credit Suisse’i kurtarmasının ardından artık birleşik bir varlık olan UBS ve Credit Suisse, İsviçre fonları işindeki pazar paylarında bir düşüş yaşadı. Birleşen bankanın pazar payı, bir önceki yılki %39,3’ten 2023’te %37,6’ya düştü.

Birliğin lideri Adrian Schatzmann, UBS’nin Credit Suisse ile entegrasyon sürecini sürdürmesi ve fon arzlarını birleştirmesi nedeniyle pazar payında daha fazla düşüş yaşanacağını öngörüyor. Schatzmann, bazı yatırımcıların tek bir finansal kuruma yoğunlaşmayı azaltmak için yatırımlarını çeşitlendirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Bu değişiklikten yararlananlar arasında Swisscanto, BlackRock (NYSE:BLK), Pictet ve Swiss Life yer alıyor. İsviçre fon piyasasının genel hacmi %3,7 artarak 2023’te 1,37 trilyon İsviçre frangı’na (1,59 trilyon dolar) ulaştı. Bu artış büyük ölçüde olumlu finansal piyasa performansına bağlandı.

Daha geniş İsviçre varlık yönetimi pazarı da büyüdü; yönetim altındaki varlıklarda tahmini %5 artışla 2023’te yaklaşık 3,02 trilyon İsviçre frangı’na ulaşıldı.

Avrupa Fon ve Varlık Yönetimi Derneği’nin raporuna göre İsviçre, İngiltere ve Fransa’dan sonra, Almanya’nın önünde Avrupa’nın üçüncü en önemli varlık yönetimi merkezi konumunda. Mevcut döviz kuru 1 ile 0,8631 İsviçre Frangı arasında değişmektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu