Haber

Milli Savunma Bakanlığı’nda “Basın Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı

Milli Savunma Bakanlığı’ndan, 17 Temmuz’da süresi dolan ve Rusya tarafından durdurulan Tahıl Girişimi’nin uzatılmasına ilişkin olarak Birleşmiş Milletler (BM), Rusya ve Ukrayna yetkilileri ile temasların devam ettiği İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’nden Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak devam ediyor. Çalışanın ayrıldığı açıklandı.

Bakanlıkta düzenlenen basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin başta PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesi sürüyor.

Terör örgütüne yönelik operasyonların kararlılıkla sürdürüldüğünü vurgulayan Aktürk, “Terörü kaynağında yok etme stratejisiyle geçtiğimiz hafta Irak’ın kuzeyi ve Suriye’de olmak üzere 35 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece etkisiz hale getirilen terörist sayısı 24 Temmuz 2015’ten bu yıl 848’e çıktı. Bugüne kadar 38 bin 191’e ulaştı” dedi.

Irak’ın kuzeyindeki Pençe Kilit Harekatı’nda etkisiz hale getirilen terörist sayısının 573’e ulaştığını belirten Aktürk, operasyon kapsamında toplam 1.291 silah ve 556.498 farklı çapta mühimmat ele geçirildiğini, 2.103 mayın/el yapımı patlayıcının imha edildiğini bildirdi. 597 mağara ve sığınağın kullanılamaz hale geldiğini bildirdi.

Son bir hafta içinde 189 kişinin kaçak yollardan sınırları geçmeye çalışırken yakalandığını kaydeden Aktürk, şu bilgileri paylaştı:

“Bunlardan 27’si terörist, 20’si FETÖ üyesi. 2 bin 866 kişi sınırdan geçemeden engellendi. 2023’te 4 bin 65 kişi yasa dışı yollardan sınırlarımızı geçmeye çalışırken yakalandı. Bu kişilerden 201’i FETÖ üyesi olmak üzere 306, 125 bin 822 kişinin sınırdan geçmesi engellendi. Ayrıca 7 kilo uyuşturucu ve 361 çeşit uyuşturucu hap 1 Ocak itibarıyla düzenlenen operasyonlarda 2 bin 369 kilo uyuşturucu madde ile 1,51 adet muhtelif hap ve 23 adet muhtelif silah ele geçirildi.”

“Komşumuz Yunanistan…”

Albay Zeki Aktürk, Suriye’de istikrarın bir an önce sağlanması, Suriyelilerin güvenli bir ortama döndürülmesi ve normalliğin sağlanması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Aktürk, “Bu yılın başından bu yana terör örgütü tarafından operasyon alanlarımızda 3’ü geçen hafta olmak üzere 79 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, kahraman komandolarımızın ani müdahalesiyle 27’si geçen hafta olmak üzere 631 terörist etkisiz hale getirilmiştir.” söz konusu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyon bölgelerinde yaptığı anlaşmalara uyduğunu vurgulayan Aktürk, “Muhataplarımızın da uymasını beklediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Bölgede kalıcı barışa ulaşma hedefimiz doğrultusunda diyalog, temas ve koordinasyon çalışmalarımız da devam ediyor.” terimleri kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ege ve Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin hak ve menfaatlerini korumaya devam edeceğini belirten Albay Aktürk, “Deprem sonrası oluşan olumlu havanın devamı ve geliştirilmesi için komşumuz Yunanistan ile karşılıklı çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Kıbrıs’ta egemen, eşit ve bağımsız iki devletin tek çözümün olduğunu ifade eden Aktürk, “Türkiye garantör devlet olarak uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuktan doğan meşru haklar çerçevesinde Kıbrıs’ta barış, huzur ve güvenliğin garantörü olmaya devam edecektir.” açıklama yaptı.

Aktürk, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümü ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Barış ve Özgürlük Bayramı’nı da kutladı.

Üç kıtada 45 ülkeye tahıl sevkiyatı

Rusya-Ukrayna savaşının dünya güvenliği üzerindeki etkisini yakından izlediklerini kaydeden Aktürk, “Daha fazla yıkım, gözyaşı ve dramın yaşanmaması, ateşkes ve kalıcı barışın sağlanması için insani krizin hafifletilmesi için aktif ve kolaylaştırıcı bir rol oynamaya ve her türlü desteği vermeye hazırız.” söz konusu.

Rusya’nın durdurduğu tahıl işletmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Aktürk, bir yılda 33 milyon ton tahıl ve gıda ürününün binden fazla gemi ile ihtiyaç sahibi ülkelere ve küresel pazarlara başarıyla ulaştırıldığını söyledi.

Tarafların mutabakatı ile taahhüdün 19 Kasım 2022, 18 Mart ve 18 Mayıs 2023 tarihlerinde uzatıldığını ve görevini 3 devrede başarıyla sürdürdüğünü belirten Aktürk, Ukrayna limanlarından üç kıtada 45 ülkeye tahıl sevkiyatı yapıldığını hatırlattı. Albay Aktürk, şöyle devam etti:

“Tahıl Anlaşması’nın devamına tüm dünya büyük önem veriyor. Ortak çabalarla oluşturulan Anlaşma’nın küresel gıda krizinin önlenmesinde hayati rol oynadığı aşikar. Ancak bilindiği gibi Rusya Federasyonu, Tahıl Girişimi Anlaşması’nın uzatılmayacağını ve durdurulacağını açıklayarak 17 Temmuz’da duyurdu. Küresel gıda fiyatlarının istikrar kazanmasına büyük katkı sağlayan ve tüm krizlerin yeterli irade ve diyalogla çözülebileceğini kanıtlayan bu girişimin devam etmesini temenni ediyoruz. Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar olduğu gibi bölgede barışın ve insani yardımın sağlanmasında da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.”

ücretli askerlik

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Zeki Aktürk, IDEF’23 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın 25-28 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da düzenleneceğini belirterek, IDEF 2023’e birçok ülke ve uluslararası kuruluştan 96 katılımcının katıldığını söyledi. 10’u üst düzey olmak üzere 200’e yakın heyet ve yaklaşık 600 heyet üyesi ile yerli ve yabancı 1.500 firmanın katılımının beklendiğini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin orman yangınlarına karşı oluşturduğu “Yedek Güç” ile Muğla, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana, Hatay ve Çanakkale’de yangınla mücadele çalışmalarının sürekli olarak güçlendirildiğini hatırlatan Aktürk, “Bu kapsamda geçen hafta Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait 4 uçak ve 25 helikopter görev yaptı. Farklı bölgelerde orman söndürme çalışmalarına katkı sağlandı. Helikopterlerimiz ve uçaklarımızla bugüne kadar 502 sorti yapılmış ve yangınlara müdahale edilmiştir. .” dedi.

Albay Zeki Aktürk de bedelli askerlik ücretinin memur maaş katsayısındaki artış oranına göre sabitlendiğine değinerek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘Mali ve Sosyal Haklar’ genelgesini yayınladı ve buna göre bedelli askerlik tutarı 122 bin 351 lira oldu. İşlemler başladı.” söz konusu.

İstanbul’da Ortak Koordinasyon Merkezi

Son dönemde MKE AŞ’nin tesislerinde meydana gelen yangın ve patlamaya “eski teknoloji ve tecrübesiz işçilerin” neden olduğu tezinin sorulması üzerine Milli Savunma kaynakları, olaylarla ilgili idari ve isimsiz sürecin devam ettiğine ve konunun tüm yönleriyle araştırıldığına dikkat çekti. Kaynaklar, olaylarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileklerini bir kez daha iletti.

“ABD’nin Suriye’deki askerlerini takviye ettiği ve yeni askeri sevkiyatlar yaptığı” iddiasının kaynakları, konunun yakından takip edildiğini ve şu ana kadar böyle bir tespite rastlamadıklarını vurguladı.

Kaynaklar, Rusya tarafından durdurulan “Tahıl Koridoru”nun yeniden açılması yönünde olumlu bir hava olup olmadığı sorusuna, “Bu anlaşmanın dörtlü olarak mevcut haliyle devam etmesinden yanayız. Bu konudaki girişim ve çabalarımızı sürdürüyoruz. Taahhütler devam ettiği sürece İstanbul’daki Ortak Girişim devam edecek.” Koordinasyon Merkezi’nin yeterli sayıda işçi ile çalışır durumda kalmasını sağlayacağız.” şeklinde yanıtlandı.

İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’ndeki Rus işçinin durumu sorulduğunda kaynaklar, “Rus personel Merkez’den ayrıldı” cevabını verdi. o cevapladı.

Başka bir alternatifin söz konusu olup olmadığı sorusuna kaynaklar, “Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi dünya tarafından çok faydalı olduğu belirtilen girişimin devam etmesinden yanayız. Bunun için tüm taraflarla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu