Haber

Yeni Zelanda’da düzenlenen FIFA Kadınlar Dünya Kupası açılışına silahlı saldırı

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın açılışına saatler kala Yeni Zelanda’da düzenlenen silahlı saldırıda iki kişi öldü, beş kişi yaralandı.

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Yeni Zelanda’nın Auckland kentindeki açılışa saatler kala silahlı saldırı düzenlendi. Kentin iş merkezindeki bir inşaat alanına yerel saatle 07.22’de düzenlenen baskında 2 kişinin hayatını kaybettiği, biri polis olmak üzere 5 kişinin yaralandığı belirtildi.

Silahlı saldırı ihbarı alan polisin olay yerine gitmesi üzerine saldırganın asansör boşluğuna girerek bir süre ateş etmeye devam ettiği öğrenildi. Polis açıklamasında, saldırganın daha sonra olay yerinde ölü bulunduğu belirtildi.

Polis Komiseri Andrew Coster düzenlediği basın toplantısında, saldırganın olayın meydana geldiği şantiyede çalışan 24 yaşında bir erkek olduğu bilgisini aldıklarını söyledi.

Yeni Zelanda Başbakanı Chris Hipkins, olayın terör saldırısı olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmadığını ve turnuvanın planlandığı gibi devam edeceğini belirtti. Saldırganın pompalı tüfekle ateş açtığını kaydeden Hipkins, insanların hayatını kurtarmak için silahlı çatışmaya giren polisleri “kahraman” olarak nitelendirdi.

Auckland Belediye Başkanı Wayne Brown yaptığı açıklamada, “Güzel şehrimizde buna benzer bir şeyin olduğunu hiç hatırlamıyorum. Bu sabahki olaylar tüm Aucklandlılar için trajik ve üzücüydü çünkü alışık olduğumuz şeyler değiller.”

Bu yıl 9.’su düzenlenen Kadınlar Dünya Kupası’na Yeni Zelanda ve Avustralya ev sahipliği yapıyor. Kadınlar Dünya Kupası’nın açılış maçında Yeni Zelanda, Eden Park’ta Norveç ile karşılaşacak. – AUCKLAND

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu