Haber

MİT damgasını vurdu, SİHA’lar vurdu: Kandil’de derin saflık

Son bir yılda terör örgütü PKK’nın Suriye ve Irak’taki 100’den fazla üst düzey ismi Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) SİHA operasyonunda imha edildi. MİT, elde ettiği saha istihbaratıyla Kandil, Gara, Süleymaniye, Çemçemal, Zap, Sincar, Sidekan, Zaho, Münbiç, Hakurk, Ayn İsa, Kamışlı, Metina, Dirbesiye ve Mahmur gibi merkez noktalarda terör örgütünü vurdu. Etkisiz hale getirilen teröristlerin ortasında PKK kurucuları, KCK üst yönetimi, lojistik, haberleşme, istihbarat, eğitim ve sözde saha komutanları gibi üst düzey örgüt mensupları bulunuyor. Emniyet ve askeri birliklerin son bir yılda gerçekleştirdiği SİHA operasyonları ile bu sayı 800’ü geçti.

KANDİL’DE DERİN TEMİZLİK

MİT’in yer-hava uyumuyla imha ettiği teröristlerin ortasında örgütün karargahı, Kandil ve çevresinden çok sayıda yönetici bulunuyor. Suriye ve Irak’ta 80 bin kilometrekareden fazla bir alanda gözetlenen terör baronları MİT’in özel hedefleridir. Son dönemde öldürülen PKK’lılar arasında terör örgütünün en üst yönetim organı olan KCK’nın çok sayıda üyesi, PKK’nın kurucu isimleri, il, eğitim, kadın örgütü, dış bağlantılar, lojistik, iletişim, sınır ve mali sorumluluklar. Irak’ın kuzey koridorunun tamamını kapsayan özel operasyonlarda etkisiz hale getirilen bazı önemli isimler şöyle:

Terör örgütünün kurucularından ve KCK Başkanlık Kurulu Üyesi Ali Haydar Kaytan, terörde KCK Yürütme Kurulu üyeliği verilen “Fuat” kod adlı, “Mirhan” kod adlı Dalokay Ulu. merkez Kandil, “Hacer Guyi” kod isimli Nazife Bilen, “Dozdar Hamo” Hamo kod isimli Abdurehman, “Doktor Jiyan” kod isimli Saliha Kaytar, Kelamda Sincar kod isimli “Zeki Şengali” Müdür İsmail Özden, KCK Yürütme Kurulu Üyesi “Emine” Erciyes” kod adıyla Nazlı Taşpınar, “Demhat” kod adıyla Seyithan Ayaz.

Örgütün Suriye uzantısı YPG ekipleri de MİT’in özel hava operasyonlarıyla büyük kayıplar verdi. PKK telsiz ve yazışmalarında SİHA’lardan korunmaya yönelik özel tedbir davetleri öncelikli yer alırken, öldürülen konuşmada saha görevlilerinin yerine yeni atama yapılamayacağına dair şikayetler de var.

HAREKET EDEN ARAÇTA ÇEKİLMİŞLER

Türkiye’nin terörle mücadele çabaları da pek çok etkene sahne oluyor. Güvenlik güçlerimiz geçtiğimiz hafta dünyada eşi benzeri olmayan bir operasyon gerçekleştirdi. Türk televizyonlarında teröre karşı gösterilen çabayı ve haklılığı anlatan çok sayıda dizi gösterildi. Toplumu bilinçlendirmek amacıyla çekilen ve TRT 1’de yayınlanan Alsancak dizisi, 13 Nisan Perşembe günü yayınlanan son bölümde Suriye’de ‘Boran’ isimli bir katilin yakalanması ve konuya odaklandı. Başrollerini Uğur Güneş ve Gülsim Ali İlhan’ın paylaştığı dizinin sona ermesinden saatler sonra örgütün silah ve mühimmat sorumlusu “Baran” kod adlı terörist, Suriye’nin Haseke ilinin Kamışlı ilçesinde atılan iki füzeyle öldürüldü. Kamışlı-Hizam karayolu üzerinde saat 01.45 sıralarında sürücüsüyle birlikte imha edilen Baran kod adlı teröristin Nusaybin nüfusuna kayıtlı Mehmet Sarı olduğu öğrenildi.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI / YILMAZ BİLGEN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu