Haber

Xi: Çin, Pasifik Adaları Bölgesinde Barış ve İstikrar İçin Yeni Zelanda ile İşbirliği Yapmaya Hazır

BANGKOK, 18 Kasım (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Cuma günü Tayland’ın başkenti Bangkok’ta, Çin’in Pasifik ada ülkeleri bölgesinde barışı, istikrarı, kalkınmayı ve refahı ortaklaşa ilerletmek için Yeni Zelanda ile yakın işbirliği yapmaya istekli olduğunu bildirdi.

Xi, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ile 29. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Ekonomi Liderleri Toplantısı sırasında yaptığı görüşmede, barışı sürdürmek ve kalkınma ile işbirliğini ilerletmenin Çin’in Pasifik ada ülkelerine yönelik siyasetinin her vakit başlangıç noktası olduğunu söyledi.

Bu yılın Çin ile Yeni Zelanda ortasında diplomatik münasebetlerin kurulmasının 50. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Xi, son 50 yılda Çin-Yeni Zelanda bağlarının sağlıklı ve istikrarlı bir gelişmeyi sürdürdüğünü söz etti.

Xi, kapsamlı stratejik ortaklar olarak her iki ülkenin de ikili bağların sürdürülebilir kalkınma için gerçek rotada kalmasını sağlamak için irtibatı geliştirmesi, karşılıklı itimadı artırması ve birbirlerinin temel çıkarları ile temel tasalarını uzlaştırması gerektiğine işaret etti.

Xi, her iki tarafı da, Rewi Alley’in ruhunu miras almaya ve daha da geliştirmeye, iki halk ortasındaki dostluğu geliştirmek için beşerler, gençler ortasında ve alt-ulusal seviyede ikili diyalogları ve alışverişleri desteklemeye çağırdı.

Ardern de her iki ülkenin diplomatik bağların 50. yıl dönümünü bir fırsat olarak değerlendirmesi, üst seviye alışverişi daha da artırmak ve ticaret, iktisat, eğitim, iklim değişikliği ve öteki alanlarda işbirliğini derinleştirmek için tecrübelerini önemli bir biçimde biraraya getirmesi gerektiğini söyledi.

Ardern ayrıyeten, Xi’nin Cuma günü erken saatlerde APEC toplantısında yaptığı konuşmasında yer verdiği önemli görüşlerini çok takdir ettiğini vurguladı.

Yeni Zelanda’nın, Çin’i dünyanın gelecekteki kalkınmasını ve refahını ileri götürmek açısından kıymetli bir güç olarak gördüğünün altını çizen Ardern, ülkesinin tek Çin siyasetine bağlı olduğunu da kelamlarına ekledi.

Ayrıca, ülkesinin Çin ile bağlantısı artırmaya ve birbirleri hakkındaki anlayışı derinleştirmeye kendini adadığını belirten Ardern, ülkesinin Asya-Pasifik bölgesindeki refah ve istikrara katkıda bulunmak için Güney Pasifik problemlerinde Çin ile etraflı bir fikir alışverişi yürütmeye istekli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu